Güncel

Büyük anlaşmada işlem tamamlandı! Uçan taksiler geliyor

İki dev şirket Opel ve Peugeot gibi markaların üreticisi olan Stellantis, şimdi de uçan taksiler için kolları sıvadı.

Büyük anlaşmada işlem tamamlandı! Uçan taksiler geliyor

Küresel otomobil üreticisi Stellantis, Archer Aviation, Inc. ile elektrikli bir uçan taksi inşa etmek için anlaşma yaparak havacılık endüstrisine giriyor. Stellantis, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Opel, Peugeot ve diğer tanınmış otomobil markalarının üreticisi. Ancak şimdi Archer'a 2023 ve 2024'te 150 milyon dolara kadar öz sermaye sağlayacak ve özel sözleşmeli üretici olarak çalışacak.

Dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight'ı Georgia üretim fabrikasında 2024'te üretmeye başlamak amacıyla çarşamba günü Las Vegas'ta düzenlenen CES sırasında duyuruldu. Firma basın bildirisinde aracın “güvenli, sürdürülebilir, sessiz olacağını ve dört yolcu artı bir pilot taşıyacağını” duyurdu.

160 KM menzile sahip olacak

Midnight, yolcuları yaklaşık 32 kilometreye kadar uzayan kısa mesafelerde taşımak için tasarlanacak, ancak arka arkaya yolculuklar için 160 kilometrelik bir menzile sahip olacak. Tamamen elektrikli uçak, uçuşlar arasında yaklaşık 10 dakikalık bir şarj süresi gerektirecek. Archer, Midnight'ın bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapacak şekilde tasarlanacağını ve uçuş irtifasına ulaştığında normal bir uçak gibi ileri doğru uçuş yapacağını söylüyor.

Federal Havacılık İdaresi, kısa mesafe uçan taksilerin hava sahasına nasıl entegre edileceği de dahil olmak üzere düzenlemelerini değiştirme sürecinde ve pilot şartnamelerini oluşturuyor. Planlanan uçaklar da inceleniyor.

Archer, Stellantis ile ilk olarak 2021'de bir anlaşma imzaladı ve Stellantis'in tedarik zinciri ve üretim uzmanlığından faydalanmasına imkan kazandı. Midnight'ın duyurulması anlaşmayı bir adım daha ileri taşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.