Güncel

Büyük Türkiye depremi ülke ekonomisini nasıl etkileyecek?

6 Şubat'ta Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Sarsıntılar, merkez üssü bir yana çevredeki 10 ilde de ciddi yıkımlara neden oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Kahramanmaraş depreminin Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası üzerindeki tahmini etkisini açıkladı.

Büyük Türkiye depremi ülke ekonomisini nasıl etkileyecek?

Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile birlikte yaralar sarılmaya başlandı. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), depremin Türkiye ekonomisi üzerinde yaratacağı etkiyi açıkladı.

IMF İcra Direktörü Mahmud Mohieldin, yapılan basın toplantısında Kahramanmaraş depreminin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) üzerinde yaratacağı etki hakkında konuştu. Mohieldin, 1999 yılındaki Gölcük depremi kadar etkili olması ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Önümüzdeki aylarda yeniden inşa için yapılacak kamu ve özel sektör yatırımlarının, ileriye dönük olarak GSYH büyümesini artırabileceğini de sözlerine ekledi. 17 Ağustos 1999’da olan 7,4 büyüklüğündeki Gölcük depreminin Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’a göre 17 milyarlık bir zarara neden olduğunu belirtmekte fayda var.

TÜSİAD, 2023 Kahramanmaraş Depremi Afet Durum Raporunu yayınladı. Bu raporda deprem için 70,75 milyar dolar konut zararı, 10,4 milyar dolar milli gelir kaybı ve 2,9 milyar dolarlık işgücü kaybı öngörüldü. 

Yorumlar
Gelen Yardim
Bu doğru ekonomi etkilenecek ama 74 ülkeden gelen kac trilyon ya da milyar dolar geldi onu da söyleyin bu paralar tum hasarın devletin kasasından çıkmasını hafifletecek çok fazla nakdi para toplandı bunlar binaların yarısından cogunu yapmamıza yardımcı olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.