Güncel

California'da elektrikli araçlar için 2,6 milyar dolar yatırım!

2025 yılına kadar eyalet genelinde 250.000 şarj cihazı olması planlanıyor. Bu doğrultuda, 2,6 milyar dolar yatırım yapılacak. İşte detaylar.

California'da elektrikli araçlar için 2,6 milyar dolar yatırım!

Kaliforniya Enerji Komisyonu (CEC), eyaletin sıfır emisyonlu ulaşım stratejisini hızlandırmak için 2,6 milyar dolar harcayacak. California'nın önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 90.000 yeni şarj cihazı inşa etmesiyle sonuçlanacağını tahmin ediliyor ve yatırım planı detaylandırıldı. Eyalet genelinde mevcut şarj cihazı sayısını iki katından fazla artıracak bir uygulama planlanıyor.

Yaklaşık 900 milyon dolar, hafif EV'ler için tasarlanmış şarj cihazlarına gidecek ve hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan araçlar da dahil olmak üzere orta ve ağır sıfır emisyonlu araçları destekleyen altyapı için ayrılmış bir 1,7 milyar dolar daha olacak. Kamu hizmetleri ve diğer programlardan gelen finansmanı eklediğinizde, komisyon Kaliforniya'nın 2025 yılına kadar 250.000 şarj cihazı dağıtma hedefine ulaşmasını beklediğini söylüyor.

CEC Ulaştırmadan Sorumlu Baş Komiser Patty Monahan, "Bu dönüştürücü yatırım, sıfır emisyonlu otomobil ve kamyon sürücülerinin gittikleri her yerde yakıt ikmali yapabileceklerinden emin olmalarını sağlamak için şarj ve yakıt ikmali altyapısını hızlı ve adil bir şekilde devreye alacak" dedi. "Plan, gelişmekte olan üretim ekosistemimizi desteklerken ve istihdam yaratırken bireyler, işletmeler ve kamu kurumları için şarj etme ve hidrojen yakıtına erişimi artıracak." diye ekledi.

Artan sayıda EV'yi desteklemek için yeterli şarj altyapısı oluşturmak, Kaliforniya'nın iklim değişikliği planı için kritik olacak. Bu yılın başlarında, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB), Vali Gavin Newsom'un emriyle, 2035 yılına kadar eyalette satılan tüm arabaların tamamen elektrikli veya plug-in hibrit olmasını gerektireceğini söyledi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.