Güncel

Google, CamAps FX isimli sağlık uygulamasını kaldırdı

Doktorların önerdiği bir diyabet uygulaması Google tarafından Play Store'dan kaldırıldı. Sağlık uygulamasını kaldıran Google’a tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Google’a tepkiler çığ gibi büyüyor! Milyonlarca kişi etkilendi

Google, çocuk diyabet hastaları tarafından kullanılması için geliştirilen bir sağlık uygulamasını Play Store’dan kaldırdığını duyurdu. Tip-1 diyabet hastaları için NHS (İngiltere’de sağlık kurumu) tarafından önerilen uygulamanın, Google’ın politikalarına uymayarak kısa mesaj gönderdiği öğrenildi.

Google politikalarına uymuyor iddiası

CamAps FX isimli sağlık uygulaması, bir süredir Google’ın kurallarıyla boğuşuyor. Diyabet hastası olan çocuklar için ebeveynlere uyarı mesajları gönderen CamAps FX’in, Google’ın kurallarına uymadığı iddia edildi.

Çocukların glikoz seviyesini takip eden ve normalin dışında olması durumda ebeveynlere uyarı mesajı gönderen CamAps FX, Cambridge Üniversitesi araştırmacılar tarafından geliştirildi ve NHS tarafından kullanımı önerilen bir uygulama olarak karşımıza çıktı.

Edinilen bilgilere göre İngiltere’de yaklaşık 400 bin kişi tip-1 diyabet hastası. Diyabet uygulaması halihazırda Play Store’dan kaldırıldı. Şimdilik Amazon Appstore’u tercih eden geliştirici, uygulamayı ayrıca kendi web sitesinden sunmaya devam ediyor. 

CamAps FX isimli sağlık uygulaması, bluetooth aracılığıyla yakındaki cihazlara mesaj gönderebildiği ifade edildi. Google, ya kurallarına uyması için sadece bu özelliğin kullanılmasını isteyecek ya da NHS’nin önerdiği bu sağlık yazılımına istisna uygulayacak.

Yorumlar
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
❤️❤️GOOGLE❤️❤️
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.