Güncel

Cardano akıllı sözleşmelerinin sayısı 2022'de %300'ün üzerinde arttı

Cardano büyüme kaydetmeye devam ediyor! Akıllı sözleşmelerinin sayısı 2022'de %300'ün üzerinde arttı.

Cardano akıllı sözleşmelerinin sayısı 2022'de %300'ün üzerinde arttı

Cardano ( ADA ) ağında akıllı sözleşmeler özelliğinin kullanıma sunulmasından bu yana, metrik, ağın Ethereum ( ETH ) gibi yerleşik platformlarla mücadeleye bir adım daha yaklaşmasına yardımcı olarak artan bir büyüme kaydediyor.

Cardano akıllı sözleşmelerinin sayısı 2022'de %300'ün üzerinde arttı

Cardano'nun akıllı sözleşmeler platformu Plutus'a dayalı toplam akıllı sözleşme sayısı 26 Kasım itibarıyla 3.791 oldu. Cardano Blockchain Insights'tan alınan verilere göre, değer, 1 Ocak'ta 947 akıllı sözleşme kaydettikten sonra 2022'de %300 veya 2.844'lük bir büyümeyi temsil ediyor.

Cardano akıllı sözleşmelerinin sayısı 2022'de %300'ün üzerinde arttı - Resim : 1

Cardano Plutus akıllı sözleşmeler. Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Özellikle, Cardano akıllı sözleşmelerinin sayısındaki artış, özelliğin işlevselliğini geliştirmeyi amaçlayan artan ağ gelişimini takip ediyor. Cardano'ya göre, ekip son zamanlarda Plutus araçlarında tam Babbage desteğinin kullanıma sunulmasını piyasaya sürülmeden önce tamamlamanın yanı sıra, Plutus Hata Ayıklayıcı MVP'si olan komut dosyası kapasitesini artırmak üzerinde çalıştı.

Ayrıca, Cardano kısa süre önce geliştiriciler için Plutus DApp kaynak sayfasını başlattı. Yeni özellik, yeni başlayanların merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) hakkında bilgi edinmesini, geliştiricilerin ise Plutus akıllı sözleşmelerini kullanarak DApp'ler oluşturmayı öğrenmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Cardano'nun akıllı sözleşme sayısının, platformun 22 Eylül'de Vasil hard fork yükseltmesini resmi olarak kullanıma sunmasının ardından son aylarda hızlandığını belirtmekte fayda var. Hard fork, merkezi olmayan finans ( DeFi ) ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlıyor. 

İlginç bir şekilde, akıllı sözleşmenin büyümesi, Vasil'in özellik üzerindeki etkisine ilişkin ilk endişelere rağmen geliyor. Bu durumda topluluk, yükseltmenin akıllı sözleşme işlevine zarar vereceğinden korktu. 

Ancak Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, ekibin akıllı sözleşmelerin değişikliklerle uyumlu olmasını sağlamak için doğru adımları attığını ve yeniden yazma ihtiyacını ortadan kaldırdığını kaydetti. 

Gerçekten de, akıllı sözleşmelerin yanı sıra, Cradano'nun zincir üstü gelişimi, ağın artan popülaritesinin merkezinde yer aldı. Özellikle, ekibin odak noktası, Cardano'nun temel teknolojisini ve Lace cüzdan büyümesini geliştirmeye odaklandı. Genel olarak Cardano Vakfı, 2023 planlarını sıralanan gelişmelerle birlikte  özetledi.

ADA fiyat hareketi

Bu arada, ADA fiyatı, FTX kripto borsasının çöküşünün neden olduğu kripto piyasası serpintisinden hala etkileniyor. Basın zamanında, token son 24 saatte yaklaşık %1 kayıpla 0,32 dolardan işlem görüyordu. 

Cardano topluluğu, devam eden ağ geliştirme faaliyetlerinin, öngörülen benimseme nedeniyle ADA'nın değerini artıracağına inanıyor. Bu doğrultuda, CoinMarketCap'teki fiyat tahminleri özelliğini kullanan topluluk, ADA'nın 2022'yi 31 Aralık 2022'de ortalama 0,41 $'lık bir fiyattan işlem göreceği tahmininde bulundu.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.