Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Avcılar Belediyesi Telekom operatörlerine karşı!

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşesinde bu hafta Avcılar Belediyesi sınırları içinde yaşanan baz istasyonları ile ilgili soruna dikkat çekiyor.

Cem Kıvırcık yazdı: Avcılar Belediyesi Telekom operatörlerine karşı!

Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ortak bir kamuoyu açıklaması yaptı. Bu açıklamada Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde yapılan kontrollerde baz istasyonlarının belediye görevlileri tarafından tahrip edildiği, kabloların kesildiği ve bölgede yaşayan vatandaşların internet, ses ve SMS hizmetlerini alamadıklarına dikkat çekiliyordu.

Bu durumun anayasanın 22. maddesinde yer alan, “Herkes haberleşme özgürlüğüne sahiptir” ilkesiyle önemli bir çelişki arz ettiğine değinen telekom operatörleri baz istasyonları denetimlerinin ilgili kamu kurumları tarafından yapıldığını belirtiyor ve ilgilileri göreve çağırıyordu.

Bu yazı kaleme alınırken, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Hanay Handan Toprak Benli, operatörler tarafından yapılan bu açıklamaya herhangi resmi bir yanıt vermemişti.

Lakin, Avcılar Belediyesi tarafından B293 koduyla vatandaşa yapılan SMS bilgilendirmesinde şu ifadelere yer veriliyordu: “Avcılar’da bulunan baz istasyonları sağlığa, can ve mal güvenliğine zarar verebileceğinden binaların üzerinden belediyenin uygun bulacağı yerlerde konumlandırılması, 3194 sayılı imar kanununa göre ruhsatlandırılması konusu kamuoyuna yanlış aksettirilmiştir. Hizmet ve hukuki süreç sürmektedir.”

İronik olan Avcılar Belediyesi bir yandan baz istasyonlarına zarar vermekle itham ediliyor, öte yandan sınırları içerisindeki vatandaşları da SMS’le bilgilendiriyordu. Tüm baz istasyonlarına operatörlerin iddia ettiği gibi zarar verebilseler, “Acaba duman işareti mi kullanacaktı?” diye düşünmeden edemiyor insan…

Sayın belediye başkanımız bir tıp doktoru… Uzun süre çeşitli sağlık birimlerinde hizmet vermiş deneyimli bir hekim… SMS mesajında “sağlığa, can ve mal güvenliğine zarar verebileceğinden…” şeklinde bir ifade var. Fazla bir detay yok.

Şayet belediye yetkilileri “baz istasyonları radyasyon yayıyor ve bu kansere neden oluyor” zannıyla hareket etmişse kendilerine İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan’ın 2011 yılında Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamayı hatırlatmak isterim.

Baz istasyonlarıyla ilgili kamuoyundaki algının bir fobiye dönüştüğünü ve “elektrofobi”nin de psikiyatrinin konusu olduğuna değinen Prof. Dr. Tunaya Kalkan, “Türkiye'de limit değerleri belirlenmiş baz istasyonları sürekli denetlenmesine rağmen, insan sağlığına zararlı olduğu kesinleşmiş yüksek gerilim hatlarının limit değerleri dünya standartlarının üstünde…” diyor.

Kendisi de bir hekim olan sayın belediye başkanı, meslektaşı ve hatta “hocası” olan Prof. Dr. Tunaya Kalkan’ın bu açıklamasını tıbbi açıdan biz sıradan vatandaşlardan çok daha iyi değerlendirecektir.

Öncelikle ışıma ve radyasyon yayma kavramlarını birbirinden ayırmak gerekiyor.

Peki, baz istasyonlarının ışıma limit değeri nedir? Dünyada baz istasyonları için belirlenen elektronik alan limit değeri 41,25V/m'dir. Türkiye'de ise bu oran 10,23V/m'dir. Yani dört kat daha düşüktür.

Kaldı ki, baz istasyonları sürekli ve düzenli olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından denetleniyor ve bu denetimler raporlanıyor.

Ayrıca, belediyenin operatörlerin iddiasına göre baz istasyonlarına zarar vermeleri, kablolarını kesmeleri de 2018 Türkiye’sinde son derece düşündürücü bir müdahale şekli…

Asıl merak ettiğim ise Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde bu baz istasyonlarından hizmet alan vatandaşlar, acil durumda ne yapacak? İtfaiye, ambulans, polis vs. gibi konularda nasıl iletişim kuracak? Belediye yaşanması muhtemel böyle talihsiz bir durumda nasıl bir sorumluluk üstlenecek?

Sayın belediye başkanının yanıtını bekliyorum…

Yorumlar
Timothy
Güzel ve mantıklı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Özellikle elektronik alan limit değerinin Türkiye'de daha düşük olması oldukça sevindirici.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.