Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Türkiye’deki Tesla’lar...

Cem Kıvırcık Dijital Gündem köşesinde bu hafta Türkiye'deki elektrikli otomobiller için yeni bir girişimi ele alıyor. İşte o yazı.

Cem Kıvırcık yazdı: Türkiye’deki Tesla’lar...

Uzun yıllardır teknoloji konusunda yayıncılık yapan biri olarak zaman zaman karşılaştığım devlet yöneticilerinin “Türkiye teknolojiyle kalkınacak” söylemlerine sıkça şahit oldum. Ancak zaman zaman günlük siyaset o kadar baskın çıkıyor ki, “Acaba bu söylemin içi dolduruluyor mu?” diye kendi kendimi sorgulamaktan alamıyorum.

Cem Kıvırcık yazdı: Türkiye’deki Tesla’lar...

Nedense kıramadığımız bir algı oluşmuş ve genlerimize işlemiş, işletilmiş bir şekilde... Bu konuda geçtiğimiz yıl “Türkler yapamaz, hadi canım!” başlıklı bir yazı yazmıştım bu köşede.

Çok değil bir asır önce dünyanın en büyük gücünü Çanakkale’de durduran, hemen sonrasında işgal edilmiş vatan toprağından söküp atan, toplu iğne fabrikası bile yokken, sıfırdan bir ülke kuran bu milletin yapamayacağı bir şey olduğuna açıkçası ben inanmıyorum, inanamıyorum.

Aslında çok şey yapılıyor Türkiye’de... Ama gündemin öncelikleri o kadar farklı ki, biz teknolojinin içinde olanlar bile duyamıyoruz, duyuramıyoruz.

Neden duyuramıyoruz? Çünkü duyurmamız için gereken teknoloji yayıncılığı desteklenmiyor. Teknolojiden beslenen kurum ve kuruluşlar, teknoloji yayınlarını desteklemek yerine, TV programlarını, dizileri, magazin yüzlerini, adına influencer denen kerameti kendinden menkul kitleye harcıyorlar tüm kaynaklarını. Neyse bu da başka bir yazının konusu...

Elon Musk... ABD’de elektrikli ve otonom otomobillerle ilgili yeni bir çağı başlatan Tesla’nın kurucusu... İki asrı aşan içten yanmalı otomobil teknolojilerine ucuz, çevre dostu ve güvenli bir alternatif sunuyor. Bugün Musk’ın çalışmalarını duymayan yok gibi...

Peki, Türkiye’de neler oluyor? Geçtiğimiz gün Cadem ile tanıştım. İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden iki arkadaşın, Ali Serdar Emre ile Saffet Çakmak’ın 1998 yılında kurdukları Cadem,  bilgisayar destekli tasarım eğitim ve hizmetleri konusunda kolları sıvayarak başlamış işe. Ancak zamanla müşteri portföyleri geliştikçe, içinde tasarım ve teknoloji olan farklı işlere girişmişler.

Yerli ve milli üretimin büyük önem taşıdığının bilinciyle dijital dönüşüm alanında çalışmalar yapan Cadem, başta otomotiv olmak üzere havacılık, savunma sanayi gibi ülkemizin pek çok sektörüne yenilikçi teknolojiler getirme konusunda hizmet ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Aslında Cadem şemsiyesi altında birçok şirket olmasına rağmen özellikle  CDMMobil’in Tragger adlı markası ilgimi çekti.

Tragger,  CDMMobil’in Bursa’daki 2400 m2’lik tesislerinde yüzde 65 yerli, yüzde 35 yabancı donanım, ancak totalde bakıldığında yüzde 85 yerli yüzde 15 yabancı malzeme ile üretilen ve endüstriyel alanda kullanılan elektrikle çalışan bir araç. Ali ve Saffet Bey, “Aslında elektrikli fırçasız motoru da üretebiliyoruz ama maliyeti yüksek geldiği için yurtdışından almayı tercih ediyoruz.” diyor. Yani Tragger’in yerli ve millilik oranını yüzde 100’lere çıkartabilmek de mümkün aslında...

Mercedes, Tragger’la çok yakından ilgileniyormuş. Aylardır acımasızca deneyimlediği Tragger’in performansından son derece memnun kalmış. Geçtiğimiz günlerde Avustralya’ya atık toplamak için kullanılmak üzere bir Tragger ihraç edilmiş. Ne kadar güzel düşünsenize... Atık toplamak için çevre dostu bir araç kullanmak...

AB bünyesinde, yine Almanya tarafından desteklenen bir organizasyonun da üyelerinden biri Cadem. Bu elektrikli aracın üretiminde yüzlerce yerli çözüm ortağıyla birlikte çalışıyorlar. Özellikle elektrikli otomobilin en önemli bileşeni olan batarya da yerli bir firma tarafından üretiliyor. Bu alanda yan sanayi sektörüne de fırsatlar olduğunun altını çiziyor Ali ve Saffet Bey.

Sadece Tragger mı? Savunma Sanayisi’nde de insansız hava araçları dahil olarak burada yazamayacağım birçok projede Cadem’in imzası var. “Üniversite-sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biriyiz” diyorlar ve eğitim de verdikleri için insan kaynaklarının önemli bir bölümünü üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilerden sağlıyorlar.

Türkiye’de birçok şeyin yapılabileceğine ve yapıldığına önemli kanıtlardan biri Cadem. Çok daha ileri noktalara da gidebilir, elektrikli otobüsler, hava araçları ve hatta binek otomobil bile üretebilirler. Tek ihtiyacımız olan onları görmek, farkında olmak ve desteklemek. Tabii gündemdeki önceliklerimizi doğru seçebilirsek...

Sevgiyle kalın...

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Bilge
Olay üretebilmek, monte etmek, tesis yapmak değil, asıl mesele sürdürülebilir yatırım, hizmet ve kalite ile pazarda kalıcı olmaktır. Geçtiğimiz yıllarda oto sanayide çalışan bir usta F35 krizinde bu uçakların birebir aynısını yapabileceğini söylemişti. Yapsa ne yazar? Şu andan itibaren oturmuş sektörlerde yeni markaları ortaya çıkarmak oldukça zor ve yüksek yatırım gerektiriyor. Cadem'e kolaylıklar diliyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.