Güncel

Çevre dostu mağazalar

Kipa mağazalarında karbon salınımını yüzde 26 azalttı.

Çevre dostu mağazalar

Tesco Kipa mağazalarda 2020 yılına kadar metre başına düşen karbon salınımını yüzde 50 azaltarak çevre dostu mağazalar oluşturma sözü vermişti. Mart 2011'de koydukları hedefin yüzde 26 sına ulaşmış bulunmakta. Ayrıca mağazalarda enerjiden tasarruf edebilecekleri önemler alan Kipa enerji tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Enerji tasarrufu için duyarlı Kipa'yı aşağıdan beğenip ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz;
1333439022_3017.jpg

Kipa resmi web sayfasında bu durumu şöyle açıkladı:

Tesco Kipa olarak 2006 senesinde mağazalarımız ve dağıtım merkezlerimizde metre başına düşen karbon salınımını 2020 yılında % 50 azaltma sözü verdik, Mart 2009 ise 2050 yılında sıfır karbon emisyon yayan bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Mart 2011 senesi itibariyle koymuş olduğumuz bu hedefin % 26'sına ulaşmış bulunmaktayız. Gerçekleştirmiş bulunduğumuz hedef doğaya 334,204 ağaç dikmek ile eşdeğerdir. Halen Kuşadası, Mersin, Marmaris, Salihli, Derince, Yalova, Edirne, Çorlu, Lüleburgaz, Kırklareli, Keşan, Silivri, Balıkesir, Ayvalık, Turgutlu, Polatlı, Torbalı, Muğla, Fethiye, Çerkeköy, Edremit, Adapazarı, Isparta ve Çiğli olmak üzere doğal enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık verdiğimiz 24 adet çevre dostu mağazamız bulunmaktadır.

2 mağazamızda her biri 30 kw kapasiteye sahip olan güneş (fotovoltaik) enerjisi panellerini ve birçok mağazamızda elektrik enerjisinden tasarruf etmemizi sağlayan gün ışığı sistemlerini kullanmaktayız. Bu sistemlerimizi yeni açacağımız mağazalarda da kullanmaya devam edeceğiz. Çiğli mağazamızda ise doğal gazdan elektrik ihtiyacımızın % 80'ini karşılamaktayız. Ayrıca, bu tesis ile elde ettiğimiz ısıyı yazın soğutma ve kışın ısıtma amaçlı kullanmaktayız. Tüm operasyonlarımızda su kullanımını azaltmak için kullandığımız muslukları fotoselli musluklarla yeniledik.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.