Güncel

Çiftlik Bank vurgunundan sonra Bakanlık harekete geçti

Çiftlik Bank vurgunundan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı piramit satış ile ilgili harekete geçti.

Çiftlik Bank benzerlerine erken uyarı sistemi geliyor

Çiftlik Bank’ın firari CEO’su Mehmet Aydın’ın 130 binden fazla kişiden 1 milyar lira para toplamasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, piramit satış konusunda alarma geçti.

Erken uyarı sistemi geliyor!

Piramit satış sistemiyle ilgili denetim yetkilerini genişleten, para cezalarını arttırıp hapis cezası getiren yasal düzenlemeye gidilirken, bunları önceden saptamaya yönelik bir erken uyarı sitemi üzerinde de çalışma başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlığa gönderdikleri düzenlemeyle piramit satışın tanımının netleştirileceğini belirterek, “Şu anda 4 şartın bir araya gelmesi halinde piramit satış olarak nitelendirilen faaliyetler artık 2 şartın gerçekleşmesiyle bu kapsamda değerlendirilecek. Böylece yetkimizi daha kapsamlı hale getiriyoruz. Ceza yasasındaki dolandırıcılık cezalarının dışında tüketici yasasıyla da bu tür faaliyetler için ayrıca 2 yıla kadar hapis cezası getiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Çiftlik Bank vurgunundan sonra Bakanlık harekete geçti - Resim : 1

Bakan Tüfenkci, önlem konusunda da çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Bunlar çok evveliyatlı bir şey değil. Onun için ancak çok büyüyünce görebiliyorsunuz. Şikayet olmadığı zaman göremiyorsun. Reklamını yaptığında, kamuya açıldığı zaman... Şimdi biz bir çalışma yapıyoruz, bunları daha erken takip edebilir, görebilir, bulabilir, erken alarm verebilir miyiz diye. Buna birkaç bakanlık çalışacağız. İçişleri, Adalet ve Maliye Bakanlıklarıyla birlikte çalışacağız. Bir de sosyal medya ayağı var, o daha farklı. İnternet üzerinden satışlar, dolandırıcılıklar. Sosyal medyada o çok daha komplike bir şey, ona da siber suçlar izliyor, bakıyor” dedi.

Türkiye'de artan dolandırıcılık yöntemlerine artık bir dur demek isteyen Tüfenkci, vatandaşları bu tarz uygulamalara karşı da ek olarak uyardı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.