İnternet

Facebook hizmet koşullarını yeniliyor

Cambridge Analytica skandalının ardından, Facebook hizmet koşullarını ve veri politikalarını güncelliyor. Sosyal ağ artık daha fazla şeffaflık vaad ediyor.

Facebook artık daha şeffaf!

Facebook, 50 milyon'a yakın kullanıcıya ait verilerin izinsiz alınmasıyla ortaya çıkan güvenlik skandalı nedeniyle, bir hafta içerisinde milyar doların üzerinde değer kaybı yaşarken, kullanıcıların güvenini kaybetti. Üyelerine ait bilgileri hiçbir zaman kimseye satmadığını ve insanların bilgilerini güvenli tutma sorumluluğuyla hareket ettiğini belirten Facebook, artık bilgi paylaştığı tüm durum ve koşullar daha net bir biçimde açıklanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, hizmet koşullarını ve veri politikalarını daha açık ve kolay anlaşılır hale getirmek için güncelleyeceğini duyurdu.Facebook, yapılacak güncellemeyle sunduğu hizmetleri daha kolay okunabilir bir dille anlatacak. Ayrıca  veri politikasında, Facebook, Instagram, Messenger ve diğer ürünlerle hangi verileri topladığı ve bunları nasıl kullandığını daha açık belirtecek.

Bu güncellemeler verileri toplamak, kullanmak ya da paylaşmak adına yeni haklar kazanmayı değil, aksine Facebook’un mevcut ürün ve politikalarının nasıl çalıştığı ile ilgili insanlara daha şeffaf ve detaylı bilgiler sunmayı amaçlıyor. Yapılacak güncellemelerle insanların geçmişte yaptığı gizlilik seçimlerinde herhangi bir değişiklik olmayacak.

Yapılacak güncellemeler neleri kapsıyor?

Yeni özellikler ve araçlar: Hizmet koşulları ve veri politikalarına, son güncellemeden beri kullanıma sunulan Marketplace, bağış toplama aracı, canlı ve 360 videolar ve yaratıcı fotoğraf efektleri gibi ürün ve özellikler ile ilgili bilgiler eklenecek.

Kişiselleştirilmiş deneyim: Herkesin Facebook deneyiminin farklı olduğunu göz önünde bulunduran Facebook, hizmet koşulları ve veri politikalarına kişiselleştirilmiş deneyimin nasıl çalıştığı hakkında bilgiler ekleyecek. Bu bilgiler verilerin Facebook tarafından nasıl kullanıldığı ve bunun, insanların gördüğü paylaşımların, reklamların ve kendilerine önerilen gruplar, arkadaşlar ve sayfaların kişiselleştirilmesi için neden gerekli olduğu ile ilgili detayları kapsayacak.

Paylaşılanlar: Facebook bilgilerinizi hiçbir zaman, kimseye satmıyor. İnsanların bilgilerini güvenli tutma sorumluluğuyla hareket eden platform, iş ortaklarının verileri nasıl kullandığı ile ilgili katı sınırlamalar ve kurallar uyguluyor. Facebook’un bilgi paylaştığı tüm durum ve koşullar daha net bir biçimde açıklanacak.

Reklam: Facebook’ta gördüğünüz reklamlar üzerinde kontrol her zaman sizdedir. Facebook, bilgilerinizi reklamverenlerle paylaşmıyor. Veri politikaları, Facebook’un hangi reklamları kime gösterdiğine nasıl karar verdiğine dair bilgileri paylaşıyor.

Tek şirket: Facebook, WhatsApp ve Oculus ile aynı şirket altında faaliyet gösteriyor ve şirket, bu platformların paylaştıkları hizmetler, altyapı ve bilgiler hakkında detayları paylaşıyor. Ayrıca Facebook’un Messenger ve Instagram hizmetlerini sağlayan tüzel kişi olduğu ve artık onlarla aynı veri politikalarını paylaştığı da ortaya konulacak. İnsanların bu ürünlerin herhangi biriyle ilgili deneyimlerinde bir değişiklik yaşanmayacak.

Cihaz bilgisi: İnsanlar Facebook’un kullandıkları cihazlardan topladığı verileri görmek istediği ve mobil cihazları üzerindeki ayarlara uygun davranıp davranmadığını öğrenmek konusunda geri bildirim sağladı. Bu ayarlara sadık kaldığını belirten Facebook güncellenen hizmet koşulları ve veri politikalarına, insanlar telefon rehberlerini bazı ürünlerle senkronize ettiklerinde toplanılan bilgiler ile ilgili, özellikle merak edilen konuşma ve SMS geçmişi konusunun da dâhil olduğu daha detaylı bilgiler ekleyecek.

Kötüye kullanımla mücadele: Facebook’un kötüye kullanımlarla nasıl mücadele ettiği ve şüpheli aktiviteleri nasıl incelediği ayrıntılı bir biçimde açıklanacak. İnsanlar önümüzdeki yedi gün içinde yapılması planlanan güncellemelerle ilgili görüşlerini Facebook’a iletebilecek. Güncellemeler tamamlandığında, söz konusu belgeler yayınlanarak insanlardan yeni hizmet koşulları ve veri politikalarını kabul etmeleri istenecek.

Dünya genelinde Facebook hesaplarının silinmesi için başlatılan kampanyalara Elon Musk gibi isimler de dahil oldu. ABD başkanlık seçimlerini ve Brexit referadumunun sonucu etkileyen Cambridge Analytica skandalının ardından, hizmet koşullarını ve veri politikalarını güncellemesi, Facebook'un kötü itibarı açısından neleri değişterecek hep beraber bekleyip göreceğiz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.