Güncel

Çin Devleti'nden Jack Ma'ya son uyarı!

Çinli düzenleyiciler içlerinde Jack Ma'nın sahibi olduğu Alibaba'nın da bulunduğu 11 büyük şirkete uyarı yaptı. İşte detaylar.

Çin Devleti'nden Jack Ma'ya son uyarı!

Alibaba'nun kurucusu Jack Ma yeni bir uyarıyla karşı karşıya. Çin’deki düzenleyici kuruluşlar bir çok popüler şirkete bazı uyarılarda bulundu. Aralarında Alibaba'nın da yer aldığı şirket, taksi uygulamalarında bazı ihlaller yapmakla suçlanıyor. 

Didi Global Inc., Meituan ve Alibaba Group Holding Ltd. tarafından işletilen araç hizmetlerinin yaptığı kural ihlallerinin Aralık ayına kadar  düzeltilmesi bekleniyor. Büyük şirketler de dahil olmak üzere Çin'de kontroller artırılmış durumda.

Çinli düzenleyici şirketlerden Alibaba'ya uyarı

Çin Devleti'nden Jack Ma'ya son uyarı! - Resim : 1

Uyarı Ulaştırma Bakanlığı ve diğer resmi kuruluşlardan bazı yetkililerin bir araya gelmesiyle verildi. Uyarıdan etkilenen şirketlerden bazıları Didi, Meituan ve Alibaba’nın araç paylaşım ve navigasyon birimi Amap. Söz konusu şirketler araç uygulamalarında rekabette fark yaratmak için bazı kural ihlalleri yapıyor.

Bu kural ihlallerinden bir kısmı lisanssız sürücülerin işe alınması. Giderek daha önemli hale gelen kullanıcı verilerinin gizliliği konusunun da tekrar altı çizildi. Yapılan uyarıya göre, içlerinde Alibaba'nın da olduğu bu 11 şirket yıl sonuna kadar mevcut problemlerini düzletmek zorunda. Çin'de her konuda olduğu gibi  bu sektörde de rekabet büyük ancak bu kural ihlallerinin yapılabileceği anlamına gelmiyor.

Çinli düzenleyiciler en çok lisanssız sürücü alınmasına tepki gösterdi. Bu durum hem sürücünün hem de yolcunun hayatını riske atıyor diyebiliriz. Bu kadar büyük firmaların bile sırf rekabette öne geçmek için böyle yollara başvurmaları şaşırtıcı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.