Güncel

Çin'den de milli yazılım ve donanım hamlesi geldi

Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın aldığı karardan sonra Çin de yabancı yazılım ve donanım ürünlerinin kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor.

Çin'den de milli yazılım ve donanım hamlesi geldi

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği yeni bir alana daha sıçradı. Çin hükümeti aldığı bir kararla devlet dairelerinde yabancı bilgisayar ve yazılım ürünlerinin kullanımını yasaklıyor.

Çin'den de milli yazılım ve donanım hamlesi geldi

Geçtiğimiz günlerde Rusya'da alınan bir karar ile ülkede satılan elektronik cihazlarda Rusya menşeli yazılım zorunluluğu getirilmişti. Buna benzer bir karar (sebebi farklı olsa da) Çin'de de alındı. Buna göre hükümet kurumlarında yabancı bilgisayar ve yazılım kullanımı yasaklanıyor.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından alınan karara göre devlet daireleri ve kamu kurumlarında üç yıl içinde yabancı yazılım ve bilgisayar ekipmanlarının kullanımına son verilecek.

Alınan bu karar HP, Dell ve Microsoft gibi ABD merkezli şirketleri doğrudan etkiliyor. Bu markalar için Çin'in önemli bir pazar olduğu bilinen bir gerçek. Çin'de ürünlerini satamayacak olmaları bu şirketlerin için büyük bir felaket anlamına geliyor.

Öte yandan alınan kararın tek sebebinin ABD-Çin ticaret gerginliği olmadığı da iddia ediliyor. Bu kararın bir sebebi de Çin'in yerli yazılım ve donanım üreticilerini destekleme çabası ve yerli üreticileri teşvik etmek.

Yorumlar
snowden
sebebi ticari açık ya da talebi iç pazara yönlendirmek değil. Çin ve Rusya ABD'nin bu platformları sosyal telemetri ve casusluk amaçlı kullandığını biliyor.
Cevapla
memur
biz kamu kurumlarında neden hala lisans süresi sona ermiş windows 7 ile devam ediyoruz ne zaman donanım uyumlu yazıcı ve tarayıcı ile pardus işletim sistemine geçicez sevgili editör lütfen bunu devlet kurumlarına sorarmısın biz sormaya korkar olduk...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.