Güncel

Çin'den şoke eden karar! Hedefteki grup çocuklar

Baskı denildiği zaman akla gelen iki ülkeden biri olan Çin'de dünyayı şoke eden yeni bir karar daha verildi. Bu defa hedefteki isim ise çocuklar.

Çin'den şoke eden karar! Hedefteki grup çocuklar

Çin, son zamanlarda her gruptan vatandaşı için kısıtlamaları arttırmaya devam ediyor. Daha henüz birkaç gün önce kripto para borsasına savaş açarak her türlü kripto para faaliyetini illegal yani yasa dışı olarak değerlendireceğini açıklayan Çin, bu defa ise çocukların izlediği çizgi filmlere sınırlamalar getirdi.

Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi tarafından Cuma gecesi yapılan açıklamada, TV kanallarında bundan böyle kötü içeriklere sahip programlara yer verilemeyeceği, yalnızca sağlıklı içeriklerin yayında kalabileceğini duyurdu. Başlı başına bu açıklamadan bir şey anlamak çok mümkün değil. Ancak daha sonra bu açıklamanın uygulanış biçimi hakkında gelen açıklamalardan anlaşıldığı üzere, Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi'nin bu sözlerinin muhatabı çizgi filmlermiş.

Çin'den şoke eden karar! Hedefteki grup çocuklar

Öyleki bu açıklamanın akabinde Japon menşeili bir çizgi film olan Ultraman Tiga, şiddet içeren suç unsurları barındırdığı gerekçesiyle yayından kaldırıldı. Bununla birlikte, Çin bu hamlesi karşısında hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Sosyal medya üzerinde yaklaşık 90 milyon kullanıcı, aynı hashtag'i kullanarak bu kararı protesto etti.

Çin daha önce aralarında birçok ünlü ve bilinen çizgi film serisi olan 20'den fazla çizgi filmi de yayından kaldırmış, bunu yaparken de hepsi için aynı bahaneyi sunmuştu: Aile şikayetleri. Bununla birlikte söz konusu bu kısıtlamaların ne derece ileri boyutlara ulaşacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak şu bir gerçek ki, eğer söz konusu kararlar katı bir şekilde uygulanırsa bu bütün dünyadaki eğlence sektörü için oldukça büyük bir krize neden olur.

Yorumlar
Abuzer Kadayıf
Çinlilerden nefret ederim yalnız ne büyüttünüz arkadaş.. Gayet güzel bir uygulama keşke Türkiye de yapsa zararlı içerikleri kaldurmayı. Mustafa arkadaş amuda kalkarak okumuş sanırım.
Cevapla
Mustafa
Ekonomik çöküş devam ettigi surece bunlar kendileri ve dünyayla çok ugraşir Çan çun çinciler pok böçeklerini yiyesiceler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.