Güncel

Çip rekabetinde TSMC ne Samsung ne de Intel'i tanıyor! [Tek devlet!]

Çip krizi ve yarı iletken sorunu nedeniyle tüm dünyada büyük sorunlar yaşanmıştı. Tayvan'a ait olan TSMC şirketi Koreli ve ABD'li rakiplerini şapkadan çıkartmaya devam ediyor. İşte detaylar.

Çip rekabetinde TSMC ne Samsung ne de Intel'i tanıyor! [Tek devlet!]

Yarı iletken üretiminde lider konumda faaliyet gösteren tek bir şirket bulunmakta, o da Tayvanlı TSMC'dir. Birçoğu bu bilgiyi görünce şaşırabilir ama firma resmen tüm dünyaya çip satıyor.

Son birkaç yıldır ise çip üretiminde önde gelen iki şirket bulunuyor. Bunlar TSMC ve Samsung. TSMC'nin hem ticari hem de jeopolitik konumu, diğer iki firmaya kıyasla üretimde daha da ileride olmasını sağlıyor. Bu nedenle birçok üretici Samsung yerine TSMC firmasını tercih ediyor.

TSMC dünyanın çip üreticisi konumunda

Dylan Patel'in Samsung'daki sıkıntılarla ilgili ciddi bir sızıntısı ortaya çıktı. Kısaca bu problemi özetleyecek olursak, Samsung'un hem 7nm işlemci üretimi hem de DRAM bellek ürünleri için bazı gecikmelerle boğuşacağı belirtiliyor.

Açık olmak gerekirse, Samsung'un öncü üretim yeteneklerinden vazgeçeceğini açıklamıyoruz. Koreli firma muazzam kaynaklara ve bilgi birikimine sahip. Çip üretiminde ilerlemeye devam etmek zorundalar. Ancak rakipleri de oldukça kuvvetli durumda. Bunlardan en sağlam olanı ise tabi ki TSMC oluyor.

Çip üretiminde zaten lider konumda olan TSMC bu durumda adeta piyasanın tek kaynağı olarak kalacak. ABD'nin Tayvan hamlesinin öyle durduk yere olmadığını sanırız aşağıdaki çip endüstrisinin kimin elinde olduğunu gösteren grafikten hepiniz anlayabilirsiniz.

TSMC çip konusunda rekabeti artık kaldırıyor! [Tek reis biziz!]

Birkaç ay önce burada sizlerle paylaştığımız bilgilerde Samsung'un Çip üretimini azaltacağını, başka şirketler için çip üretmeyi bırakma durumu ve tüm bunlar yerine yalnızca yüksek kârlı RAM bellek üretim işine odaklanacağını duymuştuk. Samsung içinde bu yolu seçmeyi isteyen oldukça fazla insan var. Ve firma son raporlara göre RAM işlerini daha ciddiye alıyor.

Artık ne Intel ne de Samsung, TSMC karşısında işleri yoluna sokacak gibi görünmüyor. ABD'nin Tayvan gerilimi ve çip rekabeti hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.