Güncel

Çipli kimlik kartında yeni dönem başlıyor

Önümüzdeki yıllarda yapılması beklenen yeni bir düzenleme ile ehliyet, kredi kartları ve elektronik imza yeni nesil çipli kimlik kartlarına yüklenebilecek.


Uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni bir düzenleme önümüzdeki yıllarda hayata geçiyor. Yeni nesil kimlik kartlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ehliyet ve kredi kartları da bu kimliklere yüklenebilecek. Konuyla ilgili açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Katıldığı bir televizyon programında yapılan çalışmalardan bahseden Soylu, "Ehliyetimizi artık yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Ehliyeti, kimlikteki çipe yükleyeceğiz. Kredi kartlarından uygun olanları yine kimliğe yükleyeceğiz. Ayrıca elektronik imza da buna yüklenecek" dedi.

Ehliyet ve kredi kartı kimliklere yüklenecek

Son yıllarda birçok vatandaşın çipli kimlik kartını kullanmaya başladığı ülkemizde bu kartlarla ilgili planlan yeni dönemin ipuçları da gelmeye başladı. Ehliyet, kredi kartı ve elektronik imza gibi özellikler çipli kimlik kartlarına yüklenebilecek. Bakan Soylu'nun açıklamasında bahsettiği yeni özelliklerin ne zaman kullanılmaya başlanacağı net olarak bilinmiyor. Ancak bu yeni servislerin önümüzdeki 1-2 yıl içinde hayata geçirilmesini beklediğimizi söyleyebiliriz.    

Geçen yıl Kasım ayında da benzer bir haber çıkmış ve yeni kimliklerle para çekilebileceği konusunda bazı adımların atıldığı haberleri kamuoyu ile paylaşılmıştı. 

Yorumlar
Asil
Milletinde işi gücü yok habire devlet dairelerine randevu alıp bunlarla uğraşcak zaten yeni yeniledik bidahamı para vercez madem birşey çıkarıyonuz otomatik yükleyin milleti ne uğraştırıyonuz
Cevapla
Zirve
Yakında isviçredeki gibi elimize çipde takarlar hayatı kolaylastırmak için
Cevapla
melahat
oyun da yükleriz çipine
Cevapla
Arda Aksoy
Yeni dönem başlıyor deyip altına önümüzdeki yıllarda diye devam etmenin anlamı ne? Yerli araba gibi bişey mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.