Güncel

Çoğu kişinin ismini bile bilmediği kasetin mucidi öldü!

Günümüz müzik kültürünün bu seviyelere gelmesinde oldukça önemli rol oynayan kasetlerin mucidi Lou Ottens, 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Çoğu kişinin ismini bile bilmediği kasetin mucidi öldü!

90’lı yılların vazgeçilmezi olan kasetler, teknolojinin gelişmesiyle beraber geçerliliğini yitirdi. Ancak bir zamanların efsanesi olan kasetlerle birlikte müzik artık her yerdeydi. Bu sayede müzik dinleme alışkanlığı kasetler sayesinde çok daha kolay hale gelmişti. İşte bu ünlü kasetlerin mucidi eski Philips mühendisi Lou Ottens, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Çalışmalarını 1960’lı yılların başından itibaren sürdüren Ottens, o dönemde müzik dinlemek için yüksek kaliteli ses sağlayan, ancak ağır işleyen ve pahalı olan büyük makaradan makaraya bantlara bir karşılık olarak kaset teknolojisini geliştirmeye başladı. İlk olarak cebine sığabilecek boyutta ahşap bir prototip geliştiren Ottens, Philips'le anlaşarak 1963 yılında ilk "kompakt kaseti" tanıttı.

Müzikte yeni dönemin öncüsüydü

Lou Ottens’ın mucidi olduğu kaset teknolojisi, günümüz müzik kültürünün oluşmasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Müzik dinlemeyi ucuz ve her yerden erişebilir hale getiren Ottens, oynatma listelerinin de öncüsü olmuştur.

Dijitalleşen dünyayla birlikte kaset teknolojisi bir hayli geri kalmış olsa da 90’lı yılların kıymetini bilenler için kaset hala bir o kadar değerlidir. Müzik kültüründe adeta bir devrim gerçekleştiren Ottens'ın huzur içinde uyumasını diliyoruz.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Lou ottens e çok teşekkürler. Allah rahmet eylesin.
Cevapla
yakup
Lou Ottens (21 Haziran 1926; Bellingwolde, Hollanda - 6 Mart 2021; Duizel, Hollanda), Hollandalı mühendis ve mucit. Kasedin mucidi olarak tanınmaktadır. Ottens, kariyeri boyunca Philips'te çalıştı. Ölüm tarihi ve yeri: 6 Mart 2021, Duizel, Hollanda
Cevapla
Seko
Copy paste
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.