Güncel

TTB'den uyarı! Normalleşmek mümkün değil

Normalleşme sürecini eleştiren Türk Tabipler Birliği ikinci başkanı Ali İhsan Ökten, bu sürecin kontrolsüz normalleşme olacağını dile getirdi.

TTB'den uyarı! Normalleşmek mümkün değil

Koronavirüs sürecinin en başından beri yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çeken Türk Tabipler Birliği (TTB), 1 Mart’ta başlayan kontrollü normalleşme sürecini eleştiren açıklamalarda bulundu. TTB’nin ikinci başkanı Ökten, yapmış olduğu açıklama ile Türkiye’de normalleşmenin şu an için mümkün olmadığını belirtti.

Ali İhsan Ökten yaptığı açıklamalarda kontrollü normalleşmeyle hayatımıza giren renklerin daha farklı bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı. Buna göre kırmızı (çok yüksek riskli) ve turuncu (çok riskli) şehirlerde yeni tedbirler almanın da son derece önemli olduğunu belirtti. Ökten, bu bağlamda karantinalar uygulanması, seyahat kısıtlaması getirilmesi ve test sayılarının mümkün olduğunca artırılması gerektiğini söyledi. Ökten, her ne kadar mümkün olmasa da çözümün tam kapanma ile gerçekleşebileceğini de beyan etti.

Normalleşmek mümkün görünmüyor. Virüsün kuluçka süresi mi değişti?

Kontrollü normalleşmeyle beraber otoriteler, Türkiye’deki vaka sayılarında azımsanmayacak bir artış olduğunu belirtiyorlar.

Koronavirüsün bulaştıktan ortalama 1-2 hafta içerisinde etkisini gösterdiği söyleniyordu. Ancak kontrollü normalleşmenin de başlamasıyla birlikte sanki kuluçka süresi yokmuş gibi hareket edildi. Üstelik bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama da yapılmadı. Şayet kuluçka süresi düştüyse konuyla ilgili açıklama yapılması gerekir. Vaka sayılarında görülen artışın nedeni kontrollü normalleşme ile ilişkilendirmemeli ve vaka artışlarının esas nedeni en kısa sürede belirlenmelidir.

Bu arada, Türkiye'deki ilk korona virüs vakası, bundan tam bir yıl önce görülmüştü. Geçen bir yıllık süreç içerisinde ise Türkiye'de dün itibarıyla, toplamda 34 milyon 548 bin 238 test yaptı. Bu testlerin 2 milyon 821 bin 943'ü aktif vaka bildirirken, 29 bin 227 vatandaşımızı korona virüs salgınına kurban verdik. Durumu ağır olan hastalarımızın güncel sayısı ise 1.309 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Yorumlar
Murat
Hepsi aynı insanların emeklerini çalıyorlar . En iyisi kontörlü hat kullanmak siz farketmeden faturanıza ekleme yapıyorlar .
Cevapla
Kamal
Ali ihsan öjten yaz bak ne çıkıyor arap alevilerinin başındaki adam tehlikeli kişiler bunlar ne diyorlarsa tersini yapın araştırın kim olduğunu göreceksiniz. Herbyeri sarmışlar be
Cevapla
Ümit
Ağzına sağlık
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.