Coinbase kripto borsası Japonya'dan çekiliyor mu?

Coinbase, kripto piyasasındaki oynaklığın ortasında Japonya'dan çekilmeyi değerlendiriyor!

Coinbase kripto borsası Japonya'dan çekiliyor mu?

Coinbase, FTX'in çöküşünün ardından kripto para birimi ticaretindeki keskin düşüşe tepkisinin bir parçası olarak, Japon pazarından çekilme olasılığını değerlendiriyor.

Coinbase kripto borsası Japonya'dan çekiliyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası, Mitsubishi UFJ Financial Group ile iş birliği yaparak 2021 yılında Japonya'da iş yapmaya başladı. 2016 yılında ikinci şirket Coinbase'e 1 milyar yen'den (7,74 milyon dolar) fazla yatırım yaptı.

Nikkei Asia tarafından 13 Ocak'ta yayınlanan bir rapora göre Coinbase, özellikle şirketin Japonya'daki operasyonuyla ilgili olarak, firmayı satma veya tescil lisansından vazgeçme olasılığı da dahil olmak üzere bir dizi alternatifi değerlendiriyor.

Geçen yazdan bu yana üçüncü işten çıkarma dalgasında, kripto para borsası Coinbase 10 Ocak'ta dünya çapındaki iş gücünü Haziran ayı sonuna kadar yaklaşık 950 çalışanı veya %20 azaltacağını söyledi.

Coinbase kripto borsası Japonya'dan çekiliyor mu? - Resim : 1

FTX serpintisinden etkilenen Coinbase

CoinMarketCap'e göre, FTX Kasım ayında alacaklılardan korunmak için başvurduğunda kripto para birimlerinin dünya çapındaki piyasa kapitalizasyonu yaklaşık %20'lik bir düşüş gördü. Coinbase, düzenleme giderlerinin artabileceği ihtimali ışığında Japonya'daki işini yeniden değerlendiriyor.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong tarafından 10 Ocak'ta yayınlanan bir blog yazısında yapılan yorumlara göre, kripto para piyasası "sektördeki vicdansız aktörlerin serpintisini gördü ve hala daha fazla bulaşma olabilir."

Daha önce, Haziran 2022'de firma, 1.100 işçinin işine son verme planlarını açıklamıştı. Akabinde Kasım 2022'de şirket, kilit yöneticiler de dahil olmak üzere onlarca çalışanın işine son verdi.

Bu arada, bu ayın sonunda, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan ve Kraken kripto para borsasını işleten Payward grubu, Japonya'daki faaliyetlerini durduracak. Payward, etkilenmiş olabilecek müşterilerden, sahip oldukları artık kripto varlıklarını üçüncü taraf hizmetler tarafından barındırılan dijital cüzdanlara taşımalarını ve sahip olabilecekleri yenleri kişisel banka hesaplarına yeniden yatırmalarını talep ediyor.

Coinbase kaydını silerse, şirketin benzer şekilde davranması bekleniyor.