Güncel

Covid-19 aşı randevusu alma (Videolu anlatım)

Merakla beklenen Çin aşısı sonunda Türkiye'ye geldi. Peki Covid-19 aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabı.

Covid-19 aşı randevusu alma (Videolu anlatım)

Türkiye uzun bir süredir Çin'den gelecek olan koronavirüs yani Covid-19 aşısını bekliyordu. Avrupa ve Amerika'da aşılamalar yaklaşık olarak 1 ay önce başladı. Türkiye ise geçtiğimiz gün itibariyle aşılamaların startını verdi. 

Peki vatandaşlar bu aşı hizmetinden nasıl yararlanacaklar? Bilindiği üzere Çin'den getirilen covid-19 aşıları vatandaşa ücretsiz olarak sunulacak. Bu yüzden aşılamanın belli bir düzen ve takvim içerisinde yürütülmesi gerekiyor.

Aşılama sürecinde yapılması gereken ilk şey öncelikli gruplar içerisinde olup olmadığınızı kontrol etmek.

Sağlık Bakanlığı aile hekimliği ve hastanelerde yığılma olmaması adına aşılanacak vatandaşları belli bir gruba ayırmıştı. Bu gruplar arasında öncelik sağlık çalışanlarına verildi.

Dilerseniz aşağıdaki videodan covid-19 aşı randevusu alma ile ilgili tüm detaylara göz atabilirsiniz.

Covid-19 aşı randevusu alma (Videolu anlatım)

Peki şimdi gelelim sıranın ne zaman size geleceğine. Sağlık Bakanlığı önceliği sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ve öğretmenlere verdi. 

İlk etapta sağlık çalışanları aşılanacak. Sonrasında sıra 65 yaş üstü vatandaşlara ve öğretmenlere gelecek. Ardından diğer vatandaşlar da aşılanmaya başlayacak.

Elbette aşılama süreci 2021'in sonuna kadar devam edecektir. Hali hazırda Türkiye 50 milyon aşı sipariş etmiş durumda. Ayrıca diğer ülkelerde geliştirilen aşılar için de görüşmeler devam ediyor.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Bir süre sonra Avrupa'da üretilen bazı aşılar eczanelerde paralı olarak da satılmaya başlanacak. Fakat bunun 2021'de gerçekleşmesi zor gibi görünüyor.

Yorumlar
💎G@kko💎
Abem bele toplum faydasına paylaşım yapisiz diyem teşekkür edim size
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.