Güncel

Covid 19 için şok rapor! 100 bin vaka bekleniyor

Ülkenin önemli kaynaklarına göre, Amerika Birleşik Devletleri'nin şu an ile 1 Aralık arasında yaklaşık 100.000 daha fazla Covid-19 ölümü görmesi bekleniyor.

Covid 19 için şok rapor! 100 bin vaka bekleniyor

Ülkenin önemli kaynaklarına göre, Amerika Birleşik Devletleri'nin şu an ile 1 Aralık arasında yaklaşık 100.000 daha fazla Covid-19 ölümü görmesi bekleniyor. Ancak sağlık uzmanları, neredeyse herkesin kamusal alanlarda maske takması durumunda geçiş ücretinin yarıya indirilebileceğini söylüyor.

Başka bir deyişle, koronavirüsün bu sonbaharda Amerika'da nasıl bir yol izleyeceği tamamen kurallara uymaya bağlı.

Texas Üniversitesi Covid-19 Modelleme Konsorsiyumu direktörü Lauren Ancel Meyers, "İnsanların salgına davranışı, mevcut dalganın ne zaman ve ne kadar sürdürülebilir bir şekilde azalacağını belirleyecek" dedi. Delta'yı olduğu yerde durduramayız, ancak davranışımızı bir gecede değiştirebiliriz."

Covid 19 için şok rapor! 100 bin vaka bekleniyor

Bu, maskeleri tekrar ikiye katlamak, sosyal toplantıları sınırlamak, hastayken evde kalmak ve aşı olmak anlamına geliyor. Meyers, "Bu önlemler bizim kontrolümüzde" dedi. ABD, vakaları, hastaneye yatışları ve ölümleri tekrar artıran, tıp merkezlerini sular altında bırakan, hemşireleri tüketen ve virüse karşı aylarca süren ilerlemeyi silen son derece bulaşıcı Delta varyantı tarafından desteklenen dördüncü bir enfeksiyon dalgasının pençesinde.

Ölümler günde ortalama 1.100'ün üzerinde seyrediyor ve saati Mart ortasına geri döndürüyor. Washington Üniversitesi'nden etkili bir model, yaklaşık 730.000 toplam ölümle Aralık ayı başında 98.000 Amerikalının daha öleceğini tahmin ediyor. Bu rakamlar çok ciddi ve ürkütücü. Gerekli önlemlerin alınmaması ve durumunda aralık ayından sonra dördüncü dalga kontrol edilemez hale gelebilir. Uzmanlar aşı olmanın önemini sürekli vurgularken artan vakalar tedbirsizliğin arttığını gösteriyor. ABD için çanlar yeniden çalıyor!

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Kovid 19 aşısını yılda kaç kere yaptıracağız? Ülke genelinde birinci aşı yapılıyor ikinci aşı yapılıyor daha tamamlanmadı. Bana göre aşı virüsü durdurmuyor sadece virüsün etkilerini hafifletiyor. İkinci paket yani 3.cü ve dördüncü aşıyı vurulmak gerekiyor 2021 kasımda ve aralıkta.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.