Covid-19 ilacı geliyor! Pfizer denemelere başladığını duyurdu

Pfizer, koronavirüse maruz kalanlarda enfeksiyonu önleyecek bir ilacın 2’inci ve 3’üncü aşama klinik denemelerine başladığını duyurdu.

Covid-19 ilacı geliyor! Pfizer denemelere başladığını duyurdu

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri her şey alt üst oldu. İnsanlar evlerinden çıkamaz oldu. Eğitim durdu, karantina uygulamaları başladı ve hayat hiç görmediğimiz şekilde değişik bir hal aldı.

Bu kapsamda virüs ile mücadele de başladı. İlk olarak temizlik ve mesafe ile korunurken virüse karşı güçlü bir silah elde ettik. Aşının bulunmasıyla dünya nüfusunun çoğu aşılandı ve virüse karşı korunma sağlanmaya başladı. Şimdi ise Pfizer’in açıklamasına göre koronavirüs ilacı geliyor.

Pfizer enfeksiyonu önleyecek bir ilacın denemelerine başladı

Covid-19 ilacı geliyor! Pfizer denemelere başladığını duyurdu - Resim : 1

Pfizer’in açıklamasına göre, "antiviral ilacın klinik denemeleri, Covid-19’a yakalanmış ve semptom gösteren kişilerle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üzeri 2 bin 660 sağlıklı yetişkin üstünde yapılacak." Pfizer Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Bölümü Başkanı Mikael Dolsten, “Dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 ile mücadelede, enfeksiyonu kontrol eden aşıların yanı sıra, virüse yakalanan ya da maruz kalan insanlar için etkin tedaviler geliştirmek gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu ilaç başarılı olursa virüs çoğalma imkanı bulamadan durdurulacak. Enfeksiyona yakalananlarda semptomlar gelişmeyecek. İlaç HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacak. ABD merkezli Merck ve İsveçli ilaç firması Roche de, Covid-19 enfeksiyonuna karşı ilaç denemelerine başlamıştı. Şirketler enfeksiyonun önlenmesi ve tedavisi için hap formatında ilaçlar geliştirme çalışmalarına devam ediyor.