Güncel

Covid 19 kısıtlamaları büyük oranda kalktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu akşam yapması gereken önemli bir açıklama olduğunu duyurdu. Maske ve kısıtlamalarla ilgili olduğu belirtilen açıklamayı Fahrettin Koca yaptı. İşte açıklamanın detayları.

Covid 19 kısıtlamaları büyük oranda kalktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter'dan yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu'nun "salgınla mücadelede gelinen noktayı ve kısıtlamaları yeniden değerlendirmek" için bu akşam toplanacağını belirtti. Bu toplantının ardından kritik açıklamaların geleceğini belirten Koca, toplantının ardından dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Koca, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, zorunlu COVID-19 tedbirlerine ilişkin yeni kararları açıkladı. Açıklamada Koca'nın normale dönüşte son aşamada olduğumuzu belirtmesi dikkat çekti.

Tüm COVID-19 önlemleri kaldırıldı!

Koca, önce açık havada maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi. Ayrıca Koca, havalandırmanın yeterli olması ve aynı mekanda bulunan diğer kişilerle aramızda yeterli mesafe olması durumunda kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunun ortadan kalktığını kaydetti. Ancak bu noktada artık önemli olan bireysel korunmadır; Kişinin kişisel korunma için gerekli önlemleri alabileceğini belirterek, her ihtimale karşı maske taşımaya devam etmemizi tavsiye etti.

Açık ve kapalı mekanlarda uygulanan maske zorunluluğunun kaldırılmasına ek olarak Koca HES kodu şartının da kaldırıldığını belirtti. Bu da artık herhangi bir kurum ve kuruluşa girerken HES kodunun gösterilmesine gerek olmayacağı anlamına geliyor.

Koca, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen bir kişiden artık PCR testi istenmeyeceğini kaydederek, COVID- 19 tespit edilen bir sınıfta iki kişinin olması durumunda uygulanan tüm sınıfı karantinaya alma uygulaması kaldırıldı. Koca, bundan böyle sadece hasta öğrenciyi tecrit ve karantina altına almanın yeterli olacağını ifade etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.