Güncel

Denizleri mikrodenizaltılar temizleyecek!

Bu Mikrodenizaltılar kendi kendini yönlendirebiliyorlar ve petrol parçacıklarını alıp programlandıkları noktaya taşıyorlar.

Denizleri mikrodenizaltılar temizleyecek!

California'da San Diego Üniversitesi bilim adamları mikro denizaltılarla yapılan deneylerin ümit verici olduğunu söyledi. Bu Mikrodenizaltılar kendi kendini yönlendirebiliyorlar ve petrol parçacıklarını alıp programlandıkları noktaya taşıyorlar.

1336234744_denizleri-mikro-denizaltilar-temizleyebilir300x240cutout.jpg

Önceki dönemlerde de benzer teknoloji sayesinde bilim adamları insan vücudunun spesifik bölgelerine dolaşım sistemi aracılığı ile ilaç göndermişti. ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırmaya göre mikrodenizaltıların petrol kirlenmesi problemine kolay, hızlı ve efektif bir çözüm sunacağını ortaya koyuyor.

1336234764_virocdeep.jpg

Ufak motorlara sahip denizaltıları hidrojen peroksidin okside olması sonucu ortaya çıkan baloncuklar sayesinde çalışacak ve böylece mikrodenizaltı az yakıtla çok hızlı hareket edebilecek.

Mikrodenizaltıları şimdilik sadece laboratuvarda yapılan bir deney olsa da geleceğe yönelik ümit vaat ediyor.

Bilim adamı Joseph Wang yaptığı açıklamada:

''Daha önce de buna benzer nano makinalar üretmiştik. Ancak bu sefer makinayı süperhidrofobik bir katmanla kapladık. Bu sayede makinanın petrol parçacıkları ile etkileşime girmesini sağladık'' dedi.

Süper hidrofobik maddeler çok zor ıslanıyor ve petrolü emiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.