Güncel

Depremde GSM şebekeleri çöktü

Marmara Denizi'nde yaşanan depremin ardından özellikle İstanbul'da GSM operatörlerinde iletişim sorunu yaşandı.


İstanbul'da bugün saat 13.59'da 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kent genelinde şiddetli şekilde hissedilen sarsıntı sonrası 4.1 ve 4.0 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. Depremin hemen sonrasında ise GSM operatörlerinde iletişim sorunu yaşandı. Depremin hemen ardından yakınlarıyla iletişim kurmak isteyenlerin şebekelere yüklenmesi sonucunda sesli arama yapılamadı.

Depremde GSM şebekeleri çöktü

Bu aksaklığa rağmen Turkcell ve Vodafone şebekelerinde aboneler en azından WhatsApp ve Telegram gibi anlık iletişim uygulamalarını kullanmaya devam etti. Ancak Türk Telekom'da erişim sorunu uzun süre devam etti. Yaklaşık 3 saat süren sorunun kısmen çözüldü. Yine de sosyal medyada bazı kullanıcılar sadece İstanbul değil farklı şehirlerde de Türk Telekom'da erişim sorunu yaşandığı şikayetlerini dile getiriyorlar. 

Depremde kesintisiz iletişim kurulabilir mi?

Deprem gibi acil durumlarda GSM şebekeleri genelde çalışmaz hale geliyor. Bunun temel sebebi GSM şebeke altyapılarının belli bir kapasiteye sahip olması. Bu kapasite genelde abonelerin belli bir oranının aynı anda görüşme yapacağı kurgusu üzerine hazırlanır. Ancak deprem gibi özel durumlarda aynı anda birçok abone konuşmak istediğinde şebekeler çöker. Bu yüzden deprem gibi anlarda WhatsApp gibi anlık iletişim uygulamaları kullanılmalıdır. 

Yorumlar
bülent
aynı anda yüklenmeden bahsediliyor da bahane ile,çin in nüfusu 1.5 milyar üstü ve cep telefon kullanmada da dünya 1.liği olan bir ülke, orada neden olmuyor bu sorunlar aynı anda bizim 20 mislimizden fazla yüklenme olurken??bizimkilerin dünya 1.ciliği kazık faturalar çıkarırken sadece!!
Cevapla
Misafir
Vodafone kullanıyorum ben de hicbir aksaklık olmadı ben deprem olurken mobil internetimi kullanıyordum
Cevapla
Tipitip
Bireysel ve Devlet olarak depremlere hazır değiliz. 20 yildir toplanan deprem vergileri ile Uzayda koloni bile kurabilirdik! Ama maalesef bizlerden.....olmaz. Gerçekten yazık. Boş konuşan tembel hantal beceriksiz üretmeyen devamlı tüketen yoz bir toplum olduk çıktık.
Cevapla
Erden Ender GÜNER
Saat 14.00 den 22:00 ye kadar tam 8 saat kesildi hattım. Ne konuşma ne internet vardı. Bu devirde bu iletişim. Başımıza bir şey gelse halimiz perişan.
Cevapla
Sabit
Sabit hatlarda ve sabit İnternetlerde de hiç kesinti olmadı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.