Güncel

Devrim gibi yenilik, bilgisayarınızdaki görüntüyü 3D olarak deneyimleyin!

Looking Glass firması geliştirdikleri yeni görüntü formatı sayesinde görüntünün sanki canlı olduğunu hissedebileceğiniz bir teknoloji sunuyor. Örneklerine de yer verdiğimiz bu makalemizde ne dediğimizi çok net anlayacaksınız.

Devrim gibi yenilik, bilgisayarınızdaki görüntüyü 3D olarak deneyimleyin!

Bir holografik görüntü şirketi olan Looking Glass, 3D efekti kullanabilen yeni bir görüntü formatını tanıttı. Görsel tasarımcıların da bu formatı kullanabileceğini, yaygın olarak kullanılan 3B sanat yazılımlarıyla geliştirebileceğini ve çoğu donanımda görüntüleyebileceğini de belirtelim.

Looking Glass3D sanatçılarının çalışmalarını şirketin yeni holografik görüntü formatına dönüştürebilecekleri ve hemen hemen her web sayfasına yerleştirebilecekleri bir sayfayı da tanıttı. (Sayfaya gitmek için tıklayınŞirket, bunun daha fazla insanın 3D sanatı 2D ekran görüntülerinden daha fazla açıdan görebilmesine izin vereceğini söylüyor.

Bakarken sizleri içine çeken yeni bir format

Bu "Hologram" görüntü formatı, görüntülemek isteyenlerin bir fare ile veya mobil cihazlarda ekranı kaydırarak değiştirebilecekleri diorama benzeri görüntülere sahip. Bu görüntüleri dönüştürmek için düzinelerce anlık görüntü kullanılıyor. Çözünürlüğe bağlı olarak da görüntüler 2MB ile 50MB arasında değişiklik göstermekte.

İşte örnekler;

Looking Glass, izleyicilerin bu yeni formatı daha çok holografik ekranlarında görmelerini istiyor, ancak sıradan PC monitörlerinde, mobil cihazlarda ve VR kulaklıklarında da bu sistem çalışıyor. Şu anda sanatçılar eserlerini Blender, Unity veya Unreal Engine'den alıp bu formata dönüştürebilirler. Looking Glass geliştiricileri yakında C4D, Zbrush, Procreate, Nerfies ve mobil portre modu fotoğrafları için destek eklemeyi planladıklarını açıkladı.

Kullanıcılar bu hologramları her yerde görüntüleyebilseler de sadece Looking Glass bu içerikleri barındırıyor. Birini gömmek (Embed yapmak), web sitenize bir GIF göndermekten daha çok bir YouTube veya Facebook videosunu gömmek gibi çalışıyor.

Şirket gelecekte bu hologramlardan para kazanmayı planlıyor ancak bunun nasıl olacağını henüz açıklamadı. Aklımıza gelen birkaç yöntem ise reklamcılık, sanatçıların satışlarından komisyonlar veya dönüştürme aracının lisanslanması şeklinde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.