Güncel

Dolar tekrar yükselişe geçti!

Geçtiğimiz yıl yaşanan kur çalkantıları Kur Korumalı TL mevduat sistemi ile sakinlemişti. Ancak Rusya ve Ukrayna krizi ile dolar tekrar harekete geçti. İşte detaylar.

Dolar tekrar yükselişe geçti!

Uzun süredir 13,60 civarında yatay seyreden dolar Ukrayna krizinin etkisiyle yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Gün içinde 13,82 seviyelerine kadar çıkan dolar direkt olarak Ukrayna Rusya gerginliğinden etkileniyor.

Geçtiğimiz yıl kurda yaşanan çalkantıların önüne geçilmesi için Kur Korumalı TL mevduat sistemi duyurulmuştu. Nitekim 18 seviyelerine kadar yükselen dolar buradan 10,5 civarına kadar düşmüştü. Bir süredir de 13,50 seviyelerinde seyreden dolar şimdi global nedenlerden dolayı tekrar harekete geçti.

Dolar tekrar yükselişe geçti!

dolar

Rusya Ukrayna krizi tüm piyasaları etkilemiş durumda. Yaşananlardan altın, dolar ve kripto paralar da etkileniyor. Gerginliğin sebebiyle altın bir süredir zirve yapmış durumda. Dolara kıyasla sert bir yükseliş gösteren altının gramı 830 TL seviyelerinde. 

Kripto paralar ise çakılmış durumda. Bitcoin ve Ethereum haftaya değer kaybederek başladılar. Ukrayna ve Rusya cephesinde yaşanan her şeyin piyasalar üzerinde etkisi oluyor. Son gelişmelerin ardından şimdi de dolar yukarı yönlü hareketine başladı. Bir süredir 13,50 seviyesinde devam eden dolar şimdi 13,80 seviyesini aşmış durumda.

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi güne yüzde 2,11 oranında ve 43,06 puanlık düşüşle 1.995 puandan başlamıştı. BIST turizm hisselerinde günlük düşüş yüzde 8’e yaklaştı. Bölgedeki gerginlik piyasalar üzerinde daha ne gibi etkilere sahip olacak bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.