Güncel

Dolunayda suçun artması doğru mu?

Kriminoloji alanında çalışan bir akademisyen, suç oranlarında dolunayın etkisinin olup olmadığı araştırdı. İşte detaylar!

Dolunayda suçun artması doğru mu?

Dolunayın insanların davranışları üzerinde etkileri olduğu ve suç oranları ile tutuklamaların sayısının bu günlerde arttığına dair etrafta birçok dedikodu mevcut. Konu biraz kurt adam muhabbetine dönüyor gibi ancak bu konulara son noktayı koymak isteyen bir akademisyen, yapmış olduğu gözlemleri halka paylaştı.

Sputnik'de yer alan habere göre, Avusturalya'daki Bond Üniversitesi'nden kriminolojist Wayne Petheric, Ay'ın insan davranışlarını değiştirdiği iddiasını test etmek üzere mevcut kanıtları inceledi ve ortada ne tür bir ilişki olduğuna baktı.

Petheric'in ulaştığı sonuca göre Ay'ın evreleri ile kriminal vakalar arasındaki tek bağlantı tam dolunayın daha fazla ışık sağlayarak suç işlemeyi kolaylaştırması.

Dolunayda suçun artması doğru mu?

Dolunayda suçun artması doğru mu? - Resim : 1

Araştırmacı, bağlantıya dair bir iz bulabilmek için 1985, 2009 ve 2016 yıllarında yapılmış üç farklı araştırmayı ve toplanan verileri inceledi. 2009'da yapılan araştırmada Almanya'da altı yıl boyunca yaşanmış 23 binden fazla vakaya dair bilgiler yer alıyordu. 

Peki inanış nereden geliyor ve suç oranı kimi zaman dolunay sırasında neden artıyordu? Akademisyene göre bu soruların birden fazla yanıtı var. Birincisi; Ay ışığının artması suç işleme niyetindeki kişilere daha uygun koşullar sağlıyor. Bu ışık eğer çok fazlaysa yakalanma ihtimalini artırdığı için bazen suç eylemlerinde artış yaşanmadığı görülüyor.

İnsanların daha aydınlık gecelerde daha fazla hareket etmeleri, yer değiştirmeleri ise bir diğer neden. Petheric'e göre üçüncü neden, Ay'ın davranışlarını etkilediği inanışının insanlar üzerindeki psikolojik etkisi. İnanış her zaman kriminal eylemlere yol açmasa da tuhaf davranışlar sergilenmesine neden olabiliyor. 

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.