Güncel

Dünya ile çarpışma tehlikesi olan gezegen: Merkür!

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, uzay bilimi meraklıları ve astrolojiye ilgi duyanların takibinde.

Dünya ile çarpışma tehlikesi olan gezegen: Merkür!

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, uzay bilimi meraklıları ve astrolojiye ilgi duyanların takibinde. Merkür atmosferinin olmaması, ısı farkının en yüksek gezegen olması ve Dünyaya çarpma tehlikesiyle karşı karşıya olmamız Merkür üzerindeki ilgiyi artırıyor. 

Dünya ile çarpışma tehlikesi olan gezegen: Merkür!

Merkür, Güneş sisteminin en küçük gezegeni. Güneş’e en yakın gezegen. Güneş etrafındaki yörüngesi ise istikrarlı değil, sürekli genişliyor. Jüpiter yavaş yavaş Merkür’ü yörüngesinden çıkarıyor. Hatta çok ileride Merkür Dünya ile çarpışabilir. Ancak buna daha milyonlarca yıl var.

Merkür, Venüs, Merkür’den daha sıcak. Bunun nedeni ise Merkür’ün Venüs’ün aksine bir atmosfere sahip olmaması ve ısının tekrar geri yansıtılması. Isı farklılıkları -170 derece ile +425 derece arasında değişiyor. Hiçbir gezegende böylesine bir fark mevcut değil.

Merkür’ün yüzeyi tıpkı uydumuz Ay’ın yüzeyine benziyor. Kraterler, geçmişte şiddetli meteor ve asteroid çarpmaları yaşandığını gösteriyor. Bazı kraterler ise yüzlerce kilometre çapında. Öte yandan Roma Mitolojisi‘nde tanrıların habercisi olan gezegen, astrolojiye ilgi duyanların da hemen her zaman gündeminde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.