Güncel

Dünyaca ünlü otomobil devi yolun sonuna geldi!

Türkiye'de de faaliyetlerini sürdüren otomobil devi resmen satılıyor! Satış sebebinin arkasında ise finansal sorunların yattığı belirtildi! İşte detaylar!

Dünyaca ünlü otomobil devi yolun sonuna geldi!

Son zamanlarda finansal anlamda sıkıntılı bir süreç geçiren SsangYong Motor resmen satılıyor! SsangYong, Güney Kore merkezli bir elektrikli araç şirketi tarafından 260 milyon dolara satın alınacak.

Türkiye'de de satış yapan otomobil devi yolun sonuna geldi!

55 milyon dolarlık kredi borcunu ödeyemediği gerekçesi ile uzun zamandır mâli sıkıntılar yaşayan SsangYong, bu finansal sorunlar sebebi ile geçtiğimiz yıl iflas koruma istemişti.

SsangYong, çatısı altında toparlanacağı yeni bir alıcı arıyordu. Elektrikli araç üreticisi Edison Motors liderliğindeki bir konsorsiyum ise, Seul İflas Mahkemesi'nin onayını takiben, güç durumdaki Güney Koreli firma SsangYong Motor'u satın satın almak için harekete geçerek teklif sundu. Taraflar arasındaki görüşmeler önümüzdeki ay sonuçlanacak, eğer her şey yolunda giderse satış gerçekleşecek.

Korean Herald'ın bildirdiğine göre, Kore Kurumsal Yönetim Geliştirme (KCGI) fonunu da içeren konsorsiyumun, borçlu SsangYong Motor'u 305 milyar won (254,65 milyon $) karşılığında satın alacak.

Şirket SsangYong'u satın alarak binek araç pazarına geçiş yapıp bu alanda seri üretim yapmayı planlıyor. Söylentiler doğru ise, şirketin satın alma işleminden sonra SsangYong Motor'u yeniden ayağa kaldırmak için 800 milyon dolar civarında yatırım yapması planlanıyor.

1954 yılında kurulan ve Güney Kore'nin en büyük dördüncü otomotiv firması olan SsangYong'un, yaklaşık 10 yıl önce de iflasın eşiğine geldiğini, ancak şirketin yüzde 75'inin Hintli Mahindra tarafından alınması ile faaliyetlerine devam edebildiğini ayrıca hatırlatalım.

Yorumlar
Adım yok
Hiç iyi bir araba markası değil, en iyisi aston martin valhalla bence
Cevapla
Orospi
Around bir şey değil ki sende benim kadar seven biri olarak söylüyorum nasılsın bir gün olsun hepimize nasılsın bir gün olsun hepimize nasılsın bir gün olsun hepimize nasılsın merhaba ve arası gösteriliyor merhaba ve arası gösteriliyor ve bu da geçer neler oluyor bu iş böyle bir gün var daha az bir kere de sen kaydet nasılsın orospivim
Cevapla
Cnrglc
Neden böyle hazır bir şirketi almıyor Türkiye neden sıfırdan marka üretmeye çalışıyoruz anlamış degilim
Cevapla
Mukallit
Alacak olsa saab I alırdı Türkiye o dönemlerde yerli arabayı konuşuyordu
Ozan Emrah
Yenilik iyidir çoğu otomobil firması iflasın eşiğindeyken satın alınarak kurtuldu. Volvo,Jaguar,Nissan,Skoda gibi markalar örnek verecek olursak Ssang Young,ta da eminim bu taze kan değişikliği lehine olacaktır firmanın.
Cevapla
sn
gd5ys7kd8 5c nasılsın bir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.