Güncel

Dünyanın ilk 200 MP'lik sensörünü Galaxy S23 Ultra kullanacak: Kameranın telefonuna bak!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, dünyanın ilk 200 MP'lik kamerasını tanıttı. Devasa büyüklükte lense sahip yeni kamera oldukça güçlü teknolojiler barındırıyor.

Dünyanın ilk 200 MP'lik sensörünü Galaxy S23 Ultra kullanacak: Kameranın telefonuna bak!

Samsung, akıllı telefonlar için 200 MP kamera sensörünü duyuran dünyanın ilk şirketi oldu. Firma ISOCELL HP1 sensörünü Eylül 2021'de Moto X30 Pro ile tanıtmıştı. Bu lensten daha gelişmiş olan yeni HP2 daha fazla mobil fotoğrafçılık vadedecek.

Samsung'dan dünyanın ilk 200 MP sensörü

Söylentilere göre Samsung, yaklaşmakta olan Galaxy S23 Ultra'nın HP1 sensörü yerine 200 MP'lik yeni sensörü ile piyasaya çıkacak. Üstün düşük ışık performansı sağlamak için önemli teknolojik iyileştirmeler içeren yeni kamera sensörü, Galaxy S23'ün lansman etkinliğinden sadece birkaç hafta önce tanıtılması bu iddiayı güçlendiriyor.

ISOCELL 200MP HP1, optik olarak 1/1,3" boyutundaydı. Günümüzdeki çoğu akıllı telefonda bulunan 108MP kamerayla aynı boyuta. 0,6µm piksellere sahip kamera, Galaxy S22 Ultra'nın birincil kamerasındaki 0,8µm reseptörlerden biraz daha gerideydi. Karşılaştırma yapmak gerekirse SonyXiaomi'nin amiral gemisi Xiaomi 12S Ultra ve Xiaomi 13 Pro modellerinde büyük bir 1 inçlik kamera sensörü kullanmıştı.

Koreli şirket, Tetra piksel teknolojisinin düşük ışık hassasiyetini iyileştirdiğini iddia ediyor. 16'ya 1 piksel gruplama kullanan sensör, daha iyi sonuçlar için etkili 2,4 μm piksel boyutunda 12,5 MP görüntüleri verebiliyor. Ekstra çözünürlük istiyorsanız 50MP 1.2μm modunda da fotoğraf çekme imkanına sahipsiniz.

Odaklanma problemleri, Samsung'un ilk 108MP'lik sensörlerinde oldukça yaygındı. Şirketin yeni tanıttığı 200 MP sensör, bu tür sorunları önlemek için tüm pikselleri odaklanma için kullanabildiği Super QPD özelliğine sahip olacak.

Samsung, dinamik aralığı iyileştirmek ve parlak ortamlarda solgun resimleri azaltmak için HP1'de yeni bir Dual Vertical Transfer Gate (Çift Dikey Aktarım Kapısı) teknolojisi kullandığını, böylece aşırı pozlamayı azalttığını ve renk üretimini iyileştirdiğini iddia etmişti. 200MP sensör, 8K videoları kaydederken kırpmayı azaltmak ve daha geniş bir görüş alanı sağlamak için 50MP 1,2μm moduna geçebiliyor. Ayrıca, geliştirilmiş HDR performansı için 50MP modunda Dual Slope Gain (DSG) özelliği de kullanıcılara sunulacak.

Samsung'un yeni 200 MP sensörü şimdiden seri üretimde ve ilk olarak Galaxy S23 Ultra ile görücüye çıkması bekleniyor.

Yorumlar
Xiaomi 12T PRO
Xiaomi 12T PRO 200 Mega Pixel kamera zaten kullanıyor. Yorum yaptığım telefonda 200 MP var. Bilginiz yok desem işinize ayıp olacak ama bu kadar da eksik bilgi olmaması gerek
Cevapla
Abdullah CANKURT
Aynen öyle
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.