Güncel

e-kitap, e-dergi ve e-gazetede KDV artırıldı

Yeni bir düzenleme ile yılbaşından itibaren e-kitap, e-dergi ve e-gazetede alınan vergi olanları artırılıyor.


Türkiye'de basılı yayınların sayısı azalırken elektronik yayınların sayısı ise giderek artıyor. Bu artışla beraber yapılan yeni bir düzenleme bu yayınlardan alınan vergilerin yükselmesine neden oldu. Yeni düzenleme ile e-kitapta yüzde 8, e-gazete ve e-dergide yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 18'e çıkarıldı.

e-kitap, e-dergi ve e-gazetede KDV artırıldı

Katma Değer Vergisi (KDV) oranı elektronik gazete aboneliğinde yüzde 1’den 18’e, elektronik kitapta yüzde 8’den 18’e çıkartıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesiyle, bazı mal ve hizmetlerden alınan KDV oranlarında değişiklik yapıldı. Yüzde 1 KDV’ye tabi olan gazete ve dergilerin elektronik ortamda satışı, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yüzde 18 KDV’ye tabi olacak.

Elektronik kitap ve benzeri yayınların elektronik ortamda satışında yüzde 8 olan KDV oranı da yine 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 18’e çıkartıldı. Basılı satılan gazete ve dergide yüzde 1, basılı kitapta ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek. Elektronik gazete ve dergi okuyucu, elektronik kitap okuyucu, tablet ve benzerlerinin satışında ise yüzde 18 oranında KDV uygulanıyor.

Yapılan düzenleme özellikle sayısı zaten az ve pahalı olan e-kitapları vuracak gibi görünüyor. Ayrıca sayıları artmaya başlayan e-dergilerin de bu düzenlemeden etkilenmesi bekleniyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.