Güncel

Ehliyetler çipli kimlik kartına entegre oluyor

Yapılan yeni bir düzenleme ile ehliyetler çipli kimlik kartına entegre edilecek.

Ehliyetler çipli kimlik kartına entegre oluyor

21 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren çipli kimlik kartlarında yeni dönem başlayacak. Konuya ilişkin ayrıntıları İçişleri Bakanı Soylu paylaştı. Soylu, "Pazartesiden itibaren yeni tip sürücü belgeleri nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak yeni nesil kimlik kartlarına yüklenecek. Ücret alınmayacak. Geçerlilik süresi dolunca sürücü belgesi kimlik kartından silinecek" dedi.

Ehliyetler çipli kimlik kartına entegre oluyor

Bakan sözlerine şöyle devam etti:  "Pazartesi'den itibaren, yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacaktır.

Bu işlem için; sürücü belgesindeki bilgilerin yüklenmesi için herhangi bir ücret alınmayacak. Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartlarının yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecektir

Hepimiz gitmek zorunda mıyız? Hayır.. Yine Pazartesi'den itibaren yeni kimlik almaya giden veya yeni pasaport-ehliyet almaya giden müracaat edip yaptırabilecek zaten. İki, bundan sonra yeni kimlik almaya gidenlere nüfus müdürlüklerindeki memurlarımız şu soruyu soracaklar. "Efendim kimlik kartınıza ehliyetiniz varsa yüklemek ister misiniz" Artık ondan sonra iki işlemi bir arada görecek ve otomatik olarak yüklenmiş olacak. Kart adresine gittiği andan itibaren hem ehliyeti hem kimliği bu kartta bulunmuş olacak.

Elinde bir ehliyetle bir kimliği olanlar, gidip yükletebilecekler. Ama yeni kimlik için başvurmak isteyenler varsa onlar başvurduğunda bir çarpıyla beraber yeni kimlik adresine gittiğinde içerisinde ehliyet de olmuş olacak."

Yorumlar
Emrah
Ehliyetim eski tip eski tip ehliyetimle işlem olacakmi yoksa yenisimi almak gerekiyor
Cevapla
Ender
Himm yeni cikartilan ehliyetler için para verdik binada yükleme icin para vericez mi ?
Cevapla
Anonim
Senin gibi okumadan gelenler olacaktır milleti başına bela geri zekalı arkadaşım bana diyor nasılsa birleşecek niye yenileyeyim diye.yeni tip sürücü belgelerinin işleneceğini bilmiyor cahil.
Emre
Yazılanı okuyor musun Türk? "Ücret alınmayacak" yazıyor bak orada...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.