Güncel

El Salvador'un Bitcoin stratejisi yalan mı oldu?

El Salvador'un Bitcoin stratejisi, BTC'nin benimsenmesinden bu yana bir yıl içinde %60 düştüğü için henüz başlamadı!

El Salvador'un Bitcoin stratejisi yalan mı oldu?

El Salvador, Bitcoin'i ( BTC ) yasal bir ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olduğundan bu yana bir yıl geçti. Karar, Bitcoin'in hala olgunlaşmakta olduğu bir noktada aynı yoldan gitmek isteyen diğer ülkeler için bir ayak izi olarak kabul edildi. 

El Salvador'un Bitcoin stratejisi yalan mı oldu?

7 Eylül 2021'deki kabul tarihinde, Bitcoin 47.767 dolardan işlem görüyordu, ancak o zamandan beri değerini %60.52 oranında kaybetti ve basın saatine kadar 18.857 dolardan işlem gördü. İlginç bir şekilde, dönem boyunca, Bitcoin 2021'in sonlarında neredeyse 68.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Fiyatın yanı sıra, benimseme sayısız zorlukla karşı karşıya kaldı.

Bitcoin'i benimseme kararı, hükümetin El Salvador'u kripto merkezi olarak pazarlamak için iddialı bir plan başlattığını gördü. Plan, Bitcoin birikimi gibi girişimleri gerektiriyordu.

El Salvador'un Bitcoin stratejisi yalan mı oldu? - Resim : 1

Düşen Bitcoin cüzdan indirmeleri

Bitcoin'in benimsenmesini teşvik etmek için El Salvador hükümeti, sakinlerin indirme için 30 $ bonus alacağı Chivo dijital cüzdanını tanıttı. Ancak devlet, cüzdanın kullanımına ilişkin verileri paylaşmadı. Bitcoin'in yasallaştırılmasından sadece bir ay sonra Başkan Nayib Bukele, ülke nüfusunun yaklaşık %25'inin cüzdanı kullandığını iddia etti.

İlginç bir şekilde, ABD merkezli bir STK olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yapılan bir anket, uygulamayı ilk indiren sakinlerin yalnızca %20'sinin uygulamayı hala kullandığını ortaya koydu. Özellikle, çoğu cüzdanı yalnızca ücretsiz krediyi kullanmak için indirdi. Raporlar, 2022'de neredeyse hiç indirme yapılmadığını gösteriyor. 

Ayrıca Başkan Bukele, bugüne kadar gerçekleştirilmemiş bir plan olan “Bitcoin City” inşa etme sözü vermişti. Şehrin, ülkede kamp kuran kripto şirketleri için vergilendirilmiş bir cennet olması amaçlandı. 

Bitcoin kentinde ilerleme olmamasına rağmen, El Salvador'da “Bitcoin Plajı” olarak yeniden adlandırılan bir plaj olan El Zonte, hükümet tarafından uygulanacak bir planda  200 milyon doların üzerinde altyapı iyileştirmesi alması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.