Güncel

Elektriğe yeniden zam geliyor! İşte yeni fiyatlandırma

Elektrik fiyatlarına yapılan zamlar uzun bir süre tepki toplamıştı. Bunun üzerine fiyatlarda indirime gidilmişti ancak şimdi tekrar bir zam söz konusu. İşte detaylar.

Elektriğe yeniden zam geliyor! İşte yeni fiyatlandırma

Elektrik fiyatlarına tekrar bir zam yapılması söz konusu. Döviz kurlarındaki artış her noktada fiyat artışlarına sebebiyet veriyor. Rusya Ukrayna savaşının patlak vermesiyle elektrik fiyatlarında da artış bekleniyor.

Şu andqa kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyeti 1.75 TL'yi geçmiş durumda. Eğer elektrik fiyatlarına nisan ayında zam yapılmazsa temmuz ayında yüzde 100’ün üzerinde zamma mecbur kalınabilir.  Enerji Uzmanı Çağada Kırım "nisan ayı ile birlikte tüm tüketici gruplarında en az yüzde 20'lik zam söz konusu"  ifadelerini kullandı.

Elektriğe yeniden zam geliyor! İşte yeni fiyatlandırma

elektrik zammı

Kırım, söz konusu zamların daha fazla bekletilmesi durumunda ise temmuz ayında yüzde 100'den fazla fiyat artışına mecbur kalınacağını belirtti. Kırım, “EPDK'nın zammı 2 tarife dönemi erteleme hakkı var. Ama bunu uzun süre kullanamaz. Görevli tedarik şirketleri kanunen zarar ettirilemez” ifadelerini kullandı. Kırım'a göre dağıtımda ise bir fiyat artışı söz konusu olmayacak.

Meskenleri sübvanse eden ticarethanelere kWh satış fiyatının 1.890 TL olduğunu aktaran Kırım, bunun elektrik üretim maliyetini kurtarmadığını söyledi. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedelinin de elektrik maliyetlerine eklendiğini hatırlatan Çağada Kırım, yaz aylarıyla birlikte YEKDEM'in payının artacağını söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük kısmının barajlardan oluştuğunu anlatan Kırım, YEKDEM kapsamındaki barajlardan üretilen elektriğe kWh başına 7 dolar/sent ödendiğini belirtti.

Yorumlar
Nurettin
artik yeter defolup gitsinler
Cevapla
Haydar
Yerine pkk+fetö+dhkpc mi gelsin?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.