Güncel

Elon Musk beyin çipi işini hızlandırmak için adım attı!

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk her ne kadar son zamanlarda Twitter'ı satın almasıyla gündeme gelse de şimdi beyin çipi ile ilgili işlerini hızlandırmak istiyor.

Elon Musk beyin çipi işini hızlandırmak için adım attı!

Elon Musk tarafından ortaklaşa kurulan bir şirket olan Neuralink, 2016'dan beri implante edilebilir bir beyin-makine arayüzü üzerinde çalışıyor. Henüz insanlar üzerinde denemeler yapılmasa da şirket çalışmalarına devam ediyor. Ancak şimdi, Reuters'e göre Tesla ve SpaceX CEO'su Musk, potansiyel bir yatırımı görüşmek için son haftalarda rakip şirket Synchron ile iletişime geçti.

Elon Musk beyin çipi işini hızlandırmak için adım attı!

Elon Musk beyin çipi işini hızlandırmak için adım attı! - Resim : 1

Musk'ın ne tür bir anlaşma önerdiği belli değil, çünkü henüz hiçbir haber raporu yanıtlamadı veya onaylamadı. Reuters kaynakları ayrıca bir anlaşmanın kesin olmadığını ve Synchron'ın Musk'ın teklifini kabul edip etmeyeceğine henüz karar vermediğini söyledi. Görünüşe göre yönetici, şirketin yavaş ilerlemesi nedeniyle Neuralink personeline hayal kırıklığını ifade ettikten sonra Synchron CEO'su ile iletişime geçmiş.

Neuralink, 2019'da 2020'de insan deneyleri için onay alacağını duyurdu. Bu yılın Ocak ayında şirket, tıbbi cihazının insan denekler üzerinde test edilmesini denetleyecek bir klinik araştırma direktörü aramaya başladı. Ancak bu henüz gerçekleşmedi.

Bu arada rakip şirket Synchron, Temmuz ayında, beyin-bilgisayar arayüzünü ABD'de ilk kez bir insan hastanın motor korteksine yerleştirdiğini duyurdu. New York'taki Mount Sinai West'teki doktorlar, şirketin Synchron implantının şiddetli felçli hastalarda güvenliğini incelemeyi amaçlayan COMMAND denemesinin bir parçası olarak bunu yaptılar. Şirket ayrıca Avustralya'da bir araştırmayı tamamladı, burada dört kişinin implantı ile bir yıl sonra bile hala güvende olduğu belirlendi.

Neuralink gibi, Synchron da sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlara akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi cihazları zihinleriyle kontrol etme yeteneği sağlamayı umuyor. Bu yılın başlarında, şirketten 2021'de ayrılan Neuralink kurucu ortağı Max Hodak, Synchron ile danışmanlık rolü üstlendiğini açıkladı.

Yorumlar
Bahadir
Elon Musk beyin çipi işini yasal yollarla yapacak. Er peki beş yaşındaki çocuğun bedenine beyin çipi koyup yıllarca o bedende zihin kontrolü yapmak. Bunu yapan ülke belli 1972 yılında Türkiye ve ABD nin arası çok iyi idi herhalde. Süper devlet neler yapıyor. Bu zihin kontrolü nün tazminatı her yıl için sekiz yüz milyar dolar. Ve kimbilir ülkede kaç kişide böyle bir durumda
Cevapla
Bahadir
Beyin çipi yle duygularınız hisleriniz kontrol edilebiliyor. Ancak ikinci bir dezavantajı var gaipten sesli bilgi alışverişi yapılıyor. Bunu kötü amaçlı kullanilimiyla size şizofreni tanısı konulabiliyor. Böylece sizde çip olsa bile yerinin neresi olduğu bilinmiyor. Ezan okunali çok oldu ama gaipten ezan sesi algılıyorum! Bu aydaki astronotun ezan sesi algılaması işitmesi gibi herşeye rağmen hayat devam ediyor. Zihin kontrolü yoluyla otomobil kiralaması yapmak gıda alışveriş i yapmak
Cevapla
Bahadir
Zihin kontrolü de beyin çipi yle yapıldığını unutmayın. Beyin çipin i her alanda özelikle askeri alanda kullanılması çok önemli. SİHA ları nasıl kullanıyorsanız askerleri de aynı şekilde yonetirsiniz beyin çipi yle. Beyin çipi takılmış bir birey ikinci bir bireyin gördüğünü duyduğunu zihin yoluyla anlar. Beyin çipi yle rüyalarınızı girip rüyayı istedikleri gibi değiştirebilirsiniz öyle oluyor sanırsınız. Yada konuşma kontrolü nuzu ele geçirip söyleyemeyeceğinizi size soyletirebilirler.
Cevapla
Bahadir
Beyin cipi çok tehlikeli beyin cipi ni kontrolü elinde tutan merkez insanların cinsiyet değiştirme den tutun her alanda hakimiyeti elinde tutacaktır. Beyin cipi ni en çok tedavi amaçlı kullanılmalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.