Güncel

Elon Musk: gerekirse koronavirüs için solunum cihazı üretebiliriz!

Elon Musk; koronavirüs salgını sebebi ile fabrikalarının yeniden tasarlanarak, solunum cihazı üretebileceklerini ifade etti.

Elon Musk: gerekirse koronavirüs için solunum cihazı üretebiliriz!

SpaceX ve Tesla'nın CEO’su Elon Musk, Twitter’da yaptığı açıklama ile koronavirüsü salgını sebebi ile fabrikalarının solunum cihazı üretmek için yeniden tasarlanabileceğini ifade etti.

Elon Musk: gerekirse koronavirüs için solunum cihazı üretebiliriz!

Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda yetkililerin koronavirüs salgınının ciddiye alınması gerektiği yolundaki çağrılarına rağmen Twitter'daki 32,5 milyon takipçisi ile hastalığın çocuklar üzerindeki etkilerine dair yanıltıcı bilgilere yer veriyor ve yetkililerin açıklamalarının aksi yönde mesajlar paylaşmaya devam ediyordu. Musk'ın son birkaç haftadır koronavirüs ile ilgili Twitter mesajları takipçileri tarafından da sürekli eleştirilmişti. Hatta Kuzey California'da yerel yönetimin evlerden çıkılmaması konusundaki kararına rağmen, fabrikasını dün akşama kadar açık tuttuğu için de birçok kesim tarafından oldukça tepki aldı.

Ancak koronavirüsü yüzünden paniğe kapılmayı daha önceden “aptallık” olarak nitelendiren Elon Musk, tepkilerin devam etmesi sebebi ile önce California’daki Fremont fabrikasındaki üretime ara verdi şimdi de Twitter hesabı üzerinden yaşanılacak herhangi bir tıbbi solunum cihazı eksikliğinde firmalara destek vereceğini ifade etti.

Twitter'ı aktif olarak kullanması ile bilinen Elon Musk, bir takipçisinden gelen ''Tesla fabrikalarını solunum cihazı üretmek için kullanın. Benim de bir Tesla otomobilim var, ancak koronavirüs konusunda aptallık etmeyi bırak.'' paylaşımına, ihtiyaç duyulması halinde koronavirüs için solum cihazı üretebilecekleri şeklinde yanıt verdi.

Diğer bir kullanıcı ise; ''Elon, İtalya'ya bakın. ABD gibi modern sağlık hizmetlerine sahipler ve kelimenin tam anlamıyla kimin solunum cihazı alıp kimin öleceğine karar verdiler. Siz ve ekibiniz solunum cihazı üretebiliyorsanız, hayat kurtarmak için bir an önce üretimi başlatın. Trump ve ekibi bununla başa çıkmak için yeterli değil.'' ifadelerine yer verdi.

Ayrıca New York Belediye Başkanı Bill de Blasio de, Twitter'dan Musk'a cevap vererek New York'un suni solunum cihazlarına acil olarak ihtiyaç duyduğunu ve teklifi kabul ettiğini belirtti. Blasio, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''New York City, satın alacak. Ülkemiz ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya ve acilen suni solunum cihazlarına ihtiyacımız var. Önümüzdeki birkaç haftaya binlerce cihaza ihtiyaç duyulacak. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz ancak senin yardımına da açığız'' mesajı gönderdi.

Yorumlar
💠Gakko💠
Herkes bi pazar oluşturma çabasına giri
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.