Elon Musk istifa edecek!

Aklına geleni söylemesiyle bilinen çılgın girişimci Elon Musk hakkında açılan soruşturma kapsamında uzlaşma istedi ve istifa edeceğini açıkladı.

Elon Musk istifa edecek!

Geçen ay Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile Tesla'yı borsadan çekeceğini açıklayan Musk'ın başı derde girmişti. Bu açıklamalar sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Tesla hakkında dava açmıştı. Dava henüz sonuçlanmadan Musk uzlaşma istedi ve bazı yaptırımları kabul ederek ceza ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Elon Musk istifa edecek!

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak. Musk, kendisi ve şirketi adına toplam 40 milyon dolar ceza ödeyecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'ndan (SEC) yapılan açıklamaya göre Musk, 45 gün içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve gelecek 3 yıl boyunca bu pozisyona aday olamayacak. Musk, Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) olmaya devam edecek.

Açıklamada, Musk'ın, "davadaki suçlamaları kabul ya da reddetmeden" kendisi ve şirketi adına 20'şer milyon dolar ceza ödemeyi kabul ettiği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Musk, 13 Ağustos'ta Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Tesla'yı hisse başına 420 dolar teklifle New York borsasından çekme planını 2 Ağustos'ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını bildirmiş ve Suudi Arabistan varlık fonunun kendisiyle 2017'nin başından beri Tesla'yı borsadan çekme konusunda görüştüğünü kaydetmişti. Musk, 24 Ağustos'ta ise şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Tesla'nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu.

Musk'ın ilk açıklamasından bugüne kadar Tesla'nın hisseleri yüzde 20 düştü, bu dönemde şirketin piyasa değeri de yaklaşık 12,2 milyar dolar azaldı. Musk, ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin de yöneticisi konumunda bulunuyor.