Google davalara doymuyor!

Belçika Savunma Bakanlığı Google’a dava açacağını duyurdu. İşte detaylar!

Google davalara doymuyor!

Belçika Savunma Bakanlığı, uygulamalarında, ülkedeki askeri alanlara karartma uygulamayarak güvenlik zaafiyeti oluşturduğu gerekçesiyle Google’a dava açacağını duyurdu.

Belçika basınında yer alan haberlere göre, Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Google'a ülkede bulunan bazı askeri alanlara karartma uygulamadığı gerekçesiyle dava açılacağını bildirdi.

Belçika hükümeti, Savunma Bakanlığı, başkent Brüksel'de bulunan NATO Karargahı, Limburg'da bulunan Kleine-Brogel hava üssü, Doel ve Tihange nükleer santrallerinin konumlarının Google Haritalar ve GoogleEarth uygulamalarında karartılmasını talep etti.

Google davalara doymuyor!

Google davalara doymuyor! - Resim : 1

Belçika'nın mahremiyet hukuku kapsamında iki yıl önce Google'a ilettiği bu talebin yerine getirilmediği kaydedildi. Buna ek  geçtiğimiz ay Napolyon Patacsil isimli bir vatandaş, gizliliği açığa çıkarıldığı için Google'a dava açtı.

Google'ın hem Android cihazında hem de Google Haritalar servisinin bulunduğu iPhone'da konumunu takip ettiğini dile getiren Patascil, şirketin kullanıcılardan habersiz kişisel verileri ele geçirdiğini vurguluyor.

Bu verilerin üçüncü taraf şirketlere satılmış olabileceğini de belirten Patascil, davanın bir topluluk davasına dönüştürülmesini istedi. Böylece Google'ın konum takip faaliyetlerinden şikayetçi olan diğer kullanıcılar da Google'a karşı Patascil'in yanında yasal mücadeleye katılabilecek.