Güncel

Velociraptor gibi işlemci Intel'den geliyor! [Evet Raptor!]

Intel'in yaklaşmakta olan yeni Raptor Lake işlemci ailesi performansıyla göz dolduruyor. İşlemci piyasasında rakipsiz olması beklenen modelin tüm detaylarını sizler için derledik.

Velociraptor gibi işlemci Intel'den geliyor! [Evet Raptor!]

Intel'in yaklaşmakta olan Raptor Lake serisiyle ilgili bazı detaylar gün yüzüne çıkmaya devam devam ediyor. Son birkaç aydır, yeni nesil işlemci hakkında bazı detaylar geliyordu.

Bugünkü i9-13900K işlemci serisinin bazı detayları ortaya çıktı. Şu ana kadar eksik olan tek şey, AMD'nin Zen 4 serisine karşı rekabetçi olacağını umduğumuz işlemcinin fiyatlandırması.

Velociraptor dinozoru gibi hızlı işlemci: Raptor Lake Core i9

Yeni işlemcinin sızıntısı yapan ECSM ve OneRaichu, Intel'in yakında çıkacak olan Core i9-13900K amiral gemisi CPU'sunun derinlemesine bir incelemesini yayınladı. Sızıntıyı yapan kullanıcılar belli bir süre sonra bu incelemeleri kaldırdı. (Muhtemelen Intel'in talebi üzerine). Ancak sızdırılan sonuçlar, neyse ki hala internette dolaşmaya devam ediyor.

İlk olarak, kullanılan test sistemleri hakkında birkaç bilgi verelim. İncelemeyi yapanlar, Raptor Lake işlemcisini i9-12900KF ile karşılaştırdı. DDR5-6000 CL30 hem de DDR4-3600 CL17 bellek ile test edilen işlemci, 360 mm AIO soğutucuyla birlikte oyunlar için AMD Radeon RX 6900 XT kullanılarak test edildi.

Velociraptor gibi işlemci Intel'den geliyor!

ECSM, i9-13900K'nın AIDA64'ün FPU testi sırasında (i9-12900KF'nin 236W'sine kıyasla) BIOS'taki güç limitleri devre dışı bırakılmış olarak test etti ve işlemcinin 343W'a kadar enerji çektiğini açıkladı. i9-13900K'yı manuel olarak overclock etmek isteyen kullanıcılar, büyük olasılıkla bazı ortam soğutma çözümlerine ihtiyaç duyacaklar.

Daha önce bahsettiğimiz çekirdek sayısı ve frekans artışlarının yanı sıra, işlemciyi gözden geçiren sızıntıcılar, Intel Raptor Lake CPU'nun daha yüksek frekansta çalışan yeni bir ring bus tasarımına sahip olduğunu ortaya çıktı. I9-13900K, daha fazla L2 ve L3 önbellek sunarken, bant genişliği ve gecikme süresinde de bazı iyileştirmeler sunacak.

Cinebench R23'ün tek iş parçacıklı testinde, i9-13900K'nın P-core'u (Raptor Cove), Golden Cove mimarisini kullanan selefinden yüzde 13 daha hızlı neticeler veriyor. (E-core'larda da benzer bir artış var). Yeni CPU, oyunlarda da iyi değerler sağlıyor. CSGO, özellikle minimum kare hızı söz konusu olduğunda en büyük gelişmeyi gösterebiliyor.

Intel, önümüzdeki haftaki İnovasyon etkinliğinde Raptor Lake serisini resmi olarak tanıtacak ve perakendeye satış Ekim ayı sonunda olacak. Yeni Raptor Lake serisi, 27 Eylül'de piyasaya sürülen AMD'nin Zen 4 serisiyle doğrudan rekabet edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.