Emoji kütüphanesi genişlemeye devam ediyor. İşte yeni emojiler

Akıllı cihazlarda en çok tercih edilen emoji kütüphanesi olan Unicode’a eklenecek yeni emojiler belli oldu.

Emoji kütüphanesi genişlemeye devam ediyor. İşte yeni emojiler

İnternet tabanlı iletişim servislerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte emojilerde günlük iletişimin ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı. Standart tuşlu telefonlar zamanında parantez ve noktalama işaretleri ile yetinmek zorunda kalan kullanıcılar, akıllı telefonların icadıyla birlikte çok sayıda görsel şölene de kavuşmuş oldular.

Bugün onaylanan son emojilerle birlikte 2022 yılında Unicode veri tabanına dahil olacak emoji sayısının Emoji 15.0 güncellemesi kapsamında 31 olduğu kesinleşirken, 2021 yılında sunulan Emoji 14.0 güncellemesinde bu sayı 112, 2020 yılında sunulan Emoji 3.1 güncellemesinde ise 217’ydi.

Emoji kütüphanesi genişlemeye devam ediyor. İşte yeni emojiler - Resim : 1

Emoji kütüphanesi genişlemeye devam ediyor. İşte yeni emojiler

Buna göre yeni emojilerin sayısının günden güne azalmasının asıl sebebi tabi ki artık çok fazla emojinin olması ve yenilerinin tasarlanmasının her geçen gün biraz daha zor hale gelmesi. Zaten yeni emojilere bakıldığında sadece 1 adet surat ifadeli emoji olduğu, bunların dışında ise genelde farklı renkte el işaretleri, hayvanlar ve birkaç eşyanın olduğu anlaşılıyor. Yeni emojilere baktığımız zaman özellikle üç farklı renkte kalp simgesinin ve 12 farklı el işaretinin toplam paketin zaten yarısını oluşturduğunu görüyoruz.

İlk olarak 2022 yılının sonlarına doğru Android platformunun kullanımına sunulacak olan Emoji 15.0 güncellemesi, iOS kullanıcılarıyla 2023 yılının ilk günlerinde buluşacak. Yeni emoji paketinin Facebook, Twitter vb. platformlarının kullanıcılarına ise 2023 yılının ilk aylarında sunulması bekleniyor.