Güncel

En başarılı kadın hackerlar

İşte erkeklere taş çıkartan 15 kadın hacker ve web geliştirici.


Hacker nedir kimdir? Hackerlar kimilerine göre yeni çağın korsanları, kimilerine göre sanal alemin yaramaz çocukları, kimilerine göre ise algoritma ustaları. Filozof yada hırsız, dahi yada düzenbaz. Hackerlar bilişim dünyasının jokerleri, kesin olan tek şey ise sıradan insanlara kapalı bir dünyanın sırrına ermiş oldukları. Üstelik bu dünya sanal alemle de sınırlı değil.

1332846481_hacker121.png

Kod üstadı olarak bilinen teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak ta tanımlanıyorlar.

Ancak kendilerine ("hacker") diye tanımlayan ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha var. Bunlar genellikle genç erkeklerden oluşur ve bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır.

Bu bahsettiğimiz tanımlama içinde kadın hackerlar sayıca az olsada kodlama becerileriyle erkeklere taş çıkartıyorlar. Ancak bu bilgilerini kötü amaçla yapan kadınlarda var. Örneğin,Susan Headly gibi.

Amerikalı Susan Headly, Thunder (Gök gürültüsü) adıyla anılıyordu. 70'li ve 80'li yıllarda etkinlik gösteren Headly,Roscoe çetesiyle işbirliği yaparak telefon ağlarına girdi ve ücretsiz görüşmeler yaptı.

Tabi ki bu kötü örnek olan kadın hackerdi.  Şimdi büyük başarı sağlayan kadın hackerlere dönelim.

Gelelim bu bilgilerini iyi niyetle kullananlara.

Listedeki kadın hackerların bazıları çok büyük şirketlerde çalışıyor. Google, Adobe ve Apple bu şirketlerden sadece birkaçı. Hackerların bazıları hardcore hacker, bazılarıysa web tasarım odaklı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.