Güncel

En eski dokunulmamış gemi enkazı Karadeniz'de!

Dünyanın el değmemiş en eski gemi kalıntısı Karadeniz'de bulundu. İşte detaylar!

En eski dokunulmamış gemi enkazı Karadeniz'de!

Dünyanın el değmemiş en eski gemi kalıntısı Karadeniz'de bulundu. Arkeologlar 23 metre uzunluğundaki geminin tam 2400 yıldır dokunulmamış şekilde denizin altında yattığını açıkladı.

Söz konusu geminin antik Yunan dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Arkeologlar Karadeniz'in derinliklerinde dünyanın en eski bozulmamış gemi kalıntısını buldu. Karadeniz Deniz Araştırmaları Arkeoloji Projesi'nde görevli bilim insanları önemli bir keşfe imza attı.

Bulgaristan açıklarında yaklaşık 2400 yıl öncesine 23 metre boyunda bozulmamış bir gemi enkazı bulundu.

En eski dokunulmamış gemi enkazı Karadeniz'de!

En eski dokunulmamış gemi enkazı Karadeniz'de! - Resim : 1

Antik Yunan dönemine ait olduğu düşünülen enkaz, denizin yaklaşık 1,5 km derinliğinde ortaya çıktı.

Uzmanlar bu keşfin antik dünyaya ait gemi inşaatı ve denizcilikle ilgili bilinenleri değiştireceğini söylüyor. Araştırmacılar bu derinlikteki oksijen eksikliği nedeniyle geminin bozulmadan bu zamana kadar kalabildiğini söylüyor.

Karadeniz'in derinliklerinde keşfedilen gemi Antik Yunan dönemine ait bir vazodaki resme de benziyor. British Museum'da bulunan vazo Odysseus'un Sirenlerle karşılaşmasını tasvir ediyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.