Güncel

Equinix, Türkiye iş dünyasını ECX Fabric ile dijital dünyaya taşıyor

Türkiye’deki işletmeler, ECX Fabric’in olduğu ağlar üzerinden özel bağlantı ile en hızlı ve güvenli bir şekilde beş kıtadaki işletmelere, bulut ve ağ hizmetleri sağlayıcılarına erişebilecek.

Equinix, Türkiye iş dünyasını ECX Fabric ile dijital dünyaya taşıyor

Global ara bağlantı ve veri merkezi şirketi Equinix, Inc. (bugün, Istanbul International Business Exchange (IBX) veri merkezi üzerinden gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan, geliştirilmiş bağlantı opsiyonlarının açılışını duyurdu. Equinix Cloud Exchange Fabric (ECX Fabric)’in İstanbul’da hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’deki işletmeler, 5 kıtada bulunan 37 ECX Fabric metro ağı üzerinden işletmelere, bulut ve ağ hizmeti sağlayıcılarına ara bağlantı kurarak dijital dünyanın uç noktalarında çok daha rahat bir şekilde işlem yapabilecekler.

Equinix, Türkiye iş dünyasını ECX Fabric ile dijital dünyaya taşıyor


İleri teknoloji hizmetlerine duyulan ihtiyacı, dijital dönüşüm ve müşteri talepleri yönlendiriyor. Dolayısıyla işletmeler için stratejik bulut bilişim hizmetleri ve ağ hizmetleri sağlayıcıları arasındaki global bağlantı, iş dünyasında başarılı olmak için büyük önem taşıyor. Equinix’in 2019 Global Interconnection Index (GXI) ve ilgili bağımsız anket çalışmasının bulgularına göre anketi yanıtlayan Türkiye’deki yetkililerinin yüzde 75’i, şirketlerindeki iş kollarının daha büyük bir bölümünü bulut üzerine taşıyacağını belirtiyor. Türkiye’deki BT profesyonellerinin yüzde 18’i ise şirketlerinin gelecekte öncelikle bulut bilişim hizmet sağlayıcıları ile bağlantı kurmaya ihtiyacı olacağını düşünüyor.


İstanbul’u verinin devler ligine çıkaran bu yeni gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik şöyle konuştu: “ECX Fabric'in İstanbul veri merkezinden de devreye girmesi, Türkiye’deki yerleşik işletmelere bulut bilişim hizmetlerine erişebilmenin tüm avantajlarını sunarken işletmelerin başarılı bir şekilde dijital dönüşümü için en uygun şekilde konumlanmalarını sağlar. ECX Fabric, işletmelerin yanı sıra ağ ve bulut bilişim hizmeti sağlayıcılarının da dünyadaki dağıtık altyapı ve dijital ekosistemlerine direkt, güvenli ve dinamik bir şekilde bağlantı kurmasını sağlıyor. Bu durum da Türkiye’deki kendi kullanıcı ekosistemlerini inşa etmelerini mümkün kılıyor.”


Equinix Ara Bağlantı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Bill Long ise gelişmeye dair şunları söyledi: “Vizyonumuz, Platform Equinix'i global işletmeleri dijital uç (edge) konumlarında birbirine bağlayan ve birleştiren global bir platforma dönüştürmek. Bu yetenek, bugün birçok işletme, bulut bilişim ve ağ hizmeti sağlayıcısının dijital dönüşüm çabaları için kritik bir öneme sahiptir. Genişletilmiş ECX Fabric global bağlantı fonksiyonumuz sayesinde müşterilerimiz, artık hizmet sağlayıcıları ve global dijital altyapılar arasında, işlerinin ihtiyaç duyduğu her yerde, dünyanın herhangi bir yerinde ve istedikleri zaman, istedikleri kişiye tek bir özel bağlantı üzerinden erişebiliyorlar.


ECX Fabric, Platform Equinix üzerinde yer alan dağıtık altyapı ve dijital ekosistemlere direkt, güvenli ve dinamik global bağlantı sağlıyor. Artık İstanbul'da da erişilebilen ECX Fabric, herhangi bir işletmenin kendi dağıtık altyapısı ile herhangi bir şirketin Platform Equinix'teki dağıtık altyapısı arasında bağlantı kurmasını sağlayabilecek, isteğe bağlı, SDN özellikli bir bağlantı hizmeti olarak Türkiye’de faaliyet gösteren kurumların dijital dünyadaki açılımını güçlendirecek.
Genişletilmiş ECX Fabric global bağlantı işlevi, veri merkezinden veri merkezine bağlantılar için birincil bağlantı veya mevcut MPLS ve Ethernet tabanlı ağların tamamlayıcısı olarak kullanılabiliyor. ECX Fabric, metro ağlar arasında gerek yedek bağlantılar oluşturulmasını, trafikteki dönemsel artışların esnek bir şekilde yönetilebilmesini ve yüksek bant genişliği gerektirebilen kısa dönemli projelerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.


ECX Fabric ayrıca müşterilerin Platform Equinix'teki Amazon Web Services, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure ve Google Cloud Bulut Bilişim Hizmetleri de dahil olmak üzere dünyanın en büyük bulut bilişim hizmet sağlayıcılarına erişimlerini kolaylaştırıyor. Equinix, dünyanın önde gelen bulut bilişim hizmetleri sağlayıcı şirketlerine doğrudan erişimi sağladığı için ECX Fabric ile müşterilerin çoklu bulut ağ bağlantısıyla ilgili zorluklarını aşmak için ideal bir çözüm sunuyor.

Öne çıkanlar/Temel Bulgular

  • Equinix, müşterilerine, ekonominin ve bulut bilişim öncelikli iş dünyasının hızlı bir şekilde dijitalleşmesi doğrultusunda işlerini ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlar. Equinix global ara bağlantı platformu, işletmelerin ve tedarikçilerin her yere ulaşmalarını, herkesle bağlantı kurup entegre olabilmelerini sağlar.
  • ECX Fabric, İstanbul’a ilave olarak aralarında Amsterdam, Atlanta, Boston, Şikago, Culpeper, Dallas, Denver, Dublin, Düsseldorf, Frankfurt, Cenevre, Helsinki, Hong Kong, Houston, Londra, Los Angeles, Madrid, Manchester, Melbourne, Miami, Milano,
  • Munih, New York, Osaka, Paris, Perth, Sao Paulo, Seattle, Silikon Vadisi, Singapur, Stockholm, Sidney, Tokyo, Toronto, Varşova, Washington, D.C. ve Zürih’in de yer aldığı 37 uluslararası metro ağında erişilebilir.
  • Dünyanın önde gelen işletmeleri ile bulut bilişim ve ağ hizmeti sağlayıcılarını da kapsayan 1.400’den fazla müşteri, an itibarıyla ECX Fabric kullanıyor. Bu müşteriler ECX Fabric kullanarak bugüne kadar toplu olarak 14.900’den fazla aktif sanal bağlantı gerçekleştirdiler.
  • ECX Fabric’e erişim artık yeni bir self-servis portal kullanıcı ara yüzü veya API ile mümkün. Portal, müşterilerin global metropoller içinde veya arasında talep üzerine bağlantılar oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlar.
  • ECX Fabric, Aralık 2018 DCD Ödülleri’nde 2018 Akıllı Data Merkezi Ödülü’nü aldı. ECX Fabric bu ödüle, en zengin bulut bilişim hizmetleri ekosistemine sahip olduğu ve işletmelerin ve hizmet sağlayıcıların buluta nasıl bağlandıkları konusunda hızla global standart haline geldiği için layık görüldü.
  • Equinix Metro Connect hizmetleri, Equinix International Business Exchange (IBX) veri merkezindeki müşterilerle ve aynı metropoldeki başka bir IBX üzerinde yer alan iş ortakları arasında doğrudan, özel, taşıyıcı sınıfı ağ bağlantıları sağlar. Müşteriler, Metro Connect ile müşterileriyle, iş ortaklarıyla ve Equinix dijital ekosistemindeki servis sağlayıcılarıyla hızlı, uygun ve ekonomik bir entegrasyonun konforunu yaşar.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.