Erdoğan duyurdu! KDV'de yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e düşürüldüğünü açıkladı. İşte tüm detaylar.

Erdoğan duyurdu! KDV'de yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yeni açıkladığı paketlere video konferans ile katıldı. Nebati, destek, tedbir ve teşvik paketlerini açıklarken Erdoğan KDV ile ilgili önemli ifadeler kullandı.

Erdoğan duyurdu! KDV'de yeni dönem başlıyor

erdoğan

"Yüksek enflasyonun etkilerini 2022 içinde büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Enflasyonla mücadele topyekün fedakarlığı gerektirir. Bugün bu adımlardan birinin müjdesini sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. KDV sistemini sadeleştirme kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz. Un ve ekmekte zaten uyguluyoruz. Yeni düzenleme ile gıda ürünlerinde devlet adına yüzde 7'lik indirim yapmış oluyoruz. Bu ürünler enflasyon sepetinde ciddi ağırlığa sahip. Bu düzenlemeyi yarınki Resmi Gazete'de yayımlıyoruz. Gıda sektöründe de aynı oranda fedakarlık, yani yüzde 7'lik indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalıyız. Bu geminin gördüğü her zarar, aldığı her yara ortak kaybımızdır. Aynı zamanda denetim seferberliği başlatıyoruz. Enflasyonla mücadele timi ile, fiyatları artırılmış ürünlerle ilgili sıkı denetimler yürütecekler."

Erdoğan'ın KDV sistemini sadeleştirme kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz" söylemi vatandaşa enflasyonla mücadele kapsamında rahatlatıcı bir nefes aldırabilir. Ancak satıcılar bu noktada fiyatlarında artırma yapacak mı göreceğiz.