Güncel

Ericsson İsveç'teki Huawei yasağına karşı çıkıyor!

Yakın zaman önce Huawei'nin İsveç'te kullanılacak 5G teknolojisinde malzeme tedarik etmesi yasaklandığı açıklandı. Bu karara Ericsson itiraz etti.

Ericsson İsveç'teki Huawei yasağına karşı çıkıyor!

Huawei, geçtiğimiz günlerde İngiltere'ye 5G ekipman tedarik etmesindeki yasağın gözden geçirilmesini talep etmişti. Yakın zaman önceyse Huawei'nin, rakibi Ericsson'un ana vatanı İsveç'e 5G ekipman tedarik etmesi yasakladı.

Ericsson CEO'su Borje Ekhlom'un verdiği röportajda ''bu kararın serbest rekabeti ve ticaretin kısıtlanmasına neden olduğunu'' ve bu konuda Huawei'yi desteklediğinden bahsetti. Ayrıca yasakların yeni teknolojinin yayılmasında da olumsuz etkileri olacağını söyledi.

Ericsson İsveç'teki Huawei yasağına karşı çıkıyor!

Yaklaşık bir ay önce İsveç Posta ve Telekom Otoritesi (PTS), Kuzey Avrupa'da 5G teknolojisi için rekabet etmesine izin verilen dört şirketin bir listesini ve koşulları yayınlamıştı. Bunların arasında, kurulumların Huawei ve ZTE'den ürünleri içermemesi ve bu markaların ekipmanlarının kullanılarak oluşturulan altyapının 2025 yılına kadar aşamalı olarak kaldırılması yer alıyordu. 

Bu karara Ericsson CEO'su Borje Ekhlom karşı çıktı. Ekholm şirketinin, serbestçe ticaret yapma fırsatı üzerine inşa edildiğini ve onun bakış açısından pazarlara sahip olmanın önemli olduğundan bahsetti. Ayrıca İsveç'teki 5G altyapısında kullanılacak ekipmanlarda herhangi bir şirketi yasaklamadan önce kapsamlı bir inceleme yapılması gerektiğini söyledi. 

Ericsson İsveç'teki Huawei yasağına karşı çıkıyor! - Resim : 1Ericsson'un bu yasaklara karşı çıkarak Huawei'nin rekabet edebilmesini istemesinin asıl sebebiyse Çinli şirketin şu anda mahkemede bu kararlara itiraz ediyor olması. Bu durumun 5G ağının yayılmasını yavaşlattığı düşünülüyor. Son olarak, 4G teknolojisine geçildiğinde Avrupa'nın bu konuda yavaş kaldığını ve aynı durumun tekrar yaşanması durumunda ekonominin kötü etkileneceği düşünülüyor.

Yorumlar
💎G@kko💎
Erikson önce kendini eski günlerine döndürsün
Cevapla
Batuhan
Kardeşim Ericsson telefon üretmiyor sadece eskisinden düha büyük bir pazar payı var şimdi.... Turkcell'in baz istasyonlarından tut nice devletlerin baz istasyonlarını Ericsson üretiyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.