Ethereum ölçeklenebilirlik sorunu ne zamana kadar sürecek?

Solana kurucu ortağı, Merge'e rağmen Ethereum'un ölçeklenebilirlik konusunda uzun bir yolu olduğunu söyledi!

Ethereum ölçeklenebilirlik sorunu ne zamana kadar sürecek?

Ethereum ( ETH ) blok zincirini enerji verimli hale getirmenin yanı sıra, Merge Upgrade'in ağın ölçeklenebilirliğini iyileştirmesi bekleniyor. Bununla birlikte, kripto piyasasının bir bölümü, Ethereum'un tarihi yükseltmeye rağmen ölçeklenebilirlik sorununu yakın zamanda çözmeyeceğini tespit ediyor. 

Ethereum ölçeklenebilirlik sorunu ne zamana kadar sürecek?

Solana Labs Kurucu Ortağı Anatoly Yakovenko, 21 Eylül'de  Bloomberg Technology ile yaptığı röportajda, özellikle, Birleşmenin Ethereum'un işlem ve kullanıcı sayısına göre ölçeklenebilirliğini iyileştirme üzerinde minimum etkisi olduğuna inandığını söyledi.

“Ethereum Merge, ağın ölçeklenebilirliğini gerçekten geliştirmiyor. Solana'nın ( SOL ) uygulamalardan ve kullanıcılardan günlük olarak gerçekleştirdiği işlem sayısına baktığınızda, bu sadece Ethereum'dan değil, tüm Ethereum tabanlı blok zincirlerinin toplamından daha fazlasıdır. Yakovenko, "Bu yüzden Ethereum'un ölçeklenebilirlik konusunda kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu düşünüyorum." dedi.

Ethereum ölçeklenebilirlik sorunu ne zamana kadar sürecek? - Resim : 1

Sermaye girişini çekmek için birleşme

Ancak Yakovenko, Birleşmenin kripto sektörü için olumlu bir yön olduğunu belirterek, sermaye girişini çekmenin yanı sıra özellikle Proof-of-Stake ( PoS ) protokollerinin  güvenliği konusunda bir miktar netlik getireceğini kaydetti.

“Ethereum'ın Proof-of-Stake'e geçmesinden dolayı gerçekten heyecanlıyım çünkü bu, sonunda Proof-of-Stake'in bizim için güvenli olup olmadığı tartışmasını ortaya çıkaracak. Ethereum'un bunu yapması, bu teknolojinin artık çok büyük sermayeyi kaldıracak kadar olgun olduğunu gerçekten herkese kanıtlayacağını düşünüyorum” diye ekledi. 

Özellikle, Merge yükseltmesinin, karşılığında parçalama, verimi artırma ve potansiyel olarak işlem maliyetlerini ve süresini azaltma yardımı ile Ethereum'un ağındaki ölçeklenebilirliği artırması bekleniyor.