Güncel

Eye control sayesinde sadece odaklan ve keyfine bak

Eye control adı verilen bu sistemle klavye ve fare kullanım zahmeti son bulacak.

Eye control sayesinde sadece odaklan ve keyfine bak

Görselliğin ve video oyunlarının ön plana çıktığı günümüzde, en az çocuklar kadar yetişkin kitlesi de video oyunlarıyla eğleniyor. Bunun farkında olan oyun şirketleri pastadan daha fazla pay alabilmek için sadece hareketle kontrolü mümkün olacak veya kullanıcıları oyun oynarken zayıflatmaya yönelik sistemler geliştirmeye devam ediyor.

1330512217_300px-cogain2007playing-with-eye-control.jpg

İngiltere'nin De Montfort Üniversitesi yankı uyandıracak bir proje başlattı. Engelli çocuklara yönelik  "Eye control" adı verilen bu projede kişilerin göz hareketleriyle oyunları kontrol edebilme imkanı sunuyorlar. Geliştirilen bu sistemde oyun haricinde ekranda çıkan sanal klavye ve faredeki tuşa bakışlarla odaklanarak yazı yazmak ve sayfalar arası geçme fonksiyonlarını gerçekleştirmekte mümkün olacak.

1330512494_adi-eog.jpg

Sitemi geliştiren De Montfort Üniversitesi'ndeki uzmanlar bu sistemin hem eğitim hem de eğlence bazlı bir proje olduğunu belirttiler. Kullanıcılar oyunlarda klavye ve fareye ihtiyaç duymadan gözleriyle tek bir noktaya odaklanarak kontrolü sağlayabilecek. Pilot olarak başlatıla otistik çocuklar için açılan özel yurtlar da başarılı sonuçlar alındı.

Eye control sisteminin kullanılış videosu;

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.