Güncel

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in doğum günü

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, bugün 28 yaşına girdi.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in doğum günü

O, ünlü hoodie marka kot pantolon ve spor ayakkabı giyen kapüşonlu çocuk CEO Mark Zuckerberg, Apple Macintosh'un tanıtıldığı gün dünyaya geldi. Dev sosyal ağ Facebook'un kurucu CEO'su Mark Zuckerberg için bu hafta hareketli geçecek gibi görünüyor.

1337007919_mark-zuckerberg.jpg

Bugün 28 yaşına giren CEO, Cuma günüde Facebook'un halka arz edilmesi heyecanını yaşayacak. Cuma günü şirket ilk defa hisselerini satacak ve Nasdaq Borsasın'da işlemin başlaması bekleniyor. Bu halka arz ile Facebook'un değeri IPO Disney, Ford ve Kraft Foods gibi ikonik şirketlerden daha fazla değer kazanarak, yaklaşık 100 milyar olabilir.

Facebook 2004 yılının başlarında Zuckerberg'in Harvard'daki dağınık yurt odasında start aldı. O günlerde adı Thefacebook olan site, Harvard öğrencilerine yardım etmek için kurulmuştu. Ancak daha sonra diğer üniversite öğrencileri birbirleri ile çevrimiçi bağlantı kurmaya başladı. Scrappy sitesi daha sonra internet bağlantısı olan herkese sosyal ağa ulaşma imkanı sağladı ve bu lise öğrencilerine kadar yayıldı. Sonuç olarak şuanda Facebook'un 1 milyara yakın üyesi bulunuyor.

Bunların yanında Mark Zuckerberg, yaptığı işlerin yanısıra yaşına göre olgunluğu ile de dikkatleri üzerine çekti. Sitesi hızla büyüdü ve büyük medya ve internet şirketlerinin bile ilgi odağı oldu. Zuckerberg tutarlı yapısı ile Yahoo ve Google gibi büyük şirketlerinde dahil olduğu bir çok şirketin Facebook'u satın almak için ağız sulandıran büyük tekliflerini bile reddetti.

Mark Zuckerberg diğer şirketlerin CEO'larının yarı yaşında ve bu yaşına rağmen büyük başarılara imza attı. Dünya çapında tanınan ve başarıları ile bilinen kapüşonlu çocuk CEO bugün 28 yaşına girdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.