Güncel

Facebook “Fear of Fatigue” durumuna mı girdi?

Facebook'ta ters giden bir şeyler var.


The Menlo Park adlı şirketin araştırmasına göre 2011'in son çeyreğinde Facebook' a yeni katılan kullanıcı sayısı 45 milyon. Bu değer Facebook'un 2009 yılından itibaren görmüş olduğu en zayıf artış oranı. Bu yeni katılımlarla Facebook kullanıcı sayısı toplamda 850 milyon civarında oldu.

Facebook'un "IPO" ile başlatılan halka arz stratejisi kullanıcı sayısında düşüşe yol açtı. Bu düşüşün en çok olduğu yerler Kanada, Amerika. Şirket Avrupa ve Asya kıtalarında da bir hayli kan kaybetmekte. Görünürde ekonomik olarak kötüye giden Facebook  gelecekte söz sahibi olmak istiyorsa ilk kurulduğunda  Zuckerberg'in 2008 yılında ortaya attığı mantığa göre  işlemesi gerekiyor.

1329253853_hy78783.jpg

Zuckerberg'e göre her yıl daha çok insan Facebook'a üye olacak, her yıl daha çok kullanıcı kişisel bilgilerini paylaşacak ve bu rakam her yıl iki katına çıkacak. Eldeki verilere bakılınca 2010 yılı itibariyle online kullanıcı sayısı 2011 yılının sonuyla karşılaştırılınca bu mantığın işlediği görülüyor.

1329253726_f7363hhkd.jpg

Piyasa analizcilerinin tabiriyle "Fear of Fatigue" yani yorgunluk korkusu tabirini Facebook için söyleyebiliriz. Bu teoriye göre siteye üye olan kullanıcılar yavaş yavaş ilk başlarda yaptıkları aktivitelerden uzaklaşmaya başlıyor ve nihayetinde Facebook'u sadece fotoğraflara göz atmak için kullanır hale geliyor veya tamamen hayatlarından çıkarıyorlar. Bunların aksine 850 milyon Facebook kullanıcısı siteye her gün hemen hemen giriyor ve bir şeyler paylaşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.