Güncel

Facebook haber editörleri trend bölümünde hile yaptı

Trend olmayan haberleri anahtar kelimelerle popüler hale getiren haber editörleri tarafsızlık ilkesine aykırı davranıştan dolayı işten atıldı.

Facebook haber editörleri trend bölümünde hile yaptı

Facebook siyasi tarafsızlık gerekçesiyle 18 kişilik haber editörü kadrosunun görevine son verdi. Eski bir çalışanın ortaya attığı iddialar geniş yankı uyandırmıştı. Bazı haberlerin trend olmadığı halde popüler haberler bölümünde yer aldığı görülüyordu. Facebook açıklamasında yapılan müdahalelerin belirli bir görüşü ön plana çıkarmak için yapılmadığı yönünde.

Facebook, ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde güvenilirliğine aldığı bu ağır darbe ile kullanıcılarının tepkisini alabilir. Haberlerin algoritmalarla seçildiğini fakat haber içerisine bazı anahtar kelimeler yazarak, editörlerin bazı haberleri öne çıkardıkları düşünülüyor. Sistem mühendisleri artık algoritmaları daha katı kurallar çerçevesinde oluşturacak. Eğer bundan sonraki stratejisinde Facebook haberleri kendi sitesinde kopyalayarak yayınlarsa telif hakkı sorunlarıyla karşılaşabilir. Çünkü haber siteleri bu şekilde hit elde edemez ve ters düşer. Facebook algoritması bizim kişiliğimize ve tercihlerimize göre haber seçimi yapıyor. Haberler bölümü zaten çokta tarafsız değil aslında.

Facebook kullanıcılarına uyguladığı bu tür yönlendirmeler yüzünden de ABD hükümeti ile sorunlar yaşayabilir. 

1472481505_facebook-trends-620x350.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.